Nes ovoce dál - Český rok

Čas je pádivec s dlouhým krokem a my, v městech zabydlení současníci, odtržení od přírody, marně hledáme, čeho se v tom prudkém cvalu zachytit, co dá smysl našemu pohybu od jara do zimy, od narozen í ke smrti. Nabízí se nám odkaz předků: jejich čas byl protkán zvyky a obřady, které přinášely nejen rozvernou veselost, ale také tichou radost i svátečnost usebrání, a připomínaly, že stále něco končí a zároveň něco začíná, že koloběh roku v sobě zrcadlí běh života.
Připomněla nám to hudebně taneční freska Český rok, jíž v polovině března v pražském divadle Komedie přivolávala jaro Musica Bohemica ,vedená svým zakladatelem, skladatelem a autorem námětu i hudby Jaroslavem Krčkem. Vystupovala společně s taneční skupinou souboru Vycpálkovci, jejíž uměleckou vedoucí je choreografka a autorka scénáře Daniela Stavělová. Režijně spolupracovala Magdalena Švecová. Produkčně koncert zajišťovala vedoucí souboru Vycpálkovci Jana Rychtová spolu s jednou z tanečnic, Pavl ínou Čermákovou (ta se, jako již vícekrát, podílela i na realizaci kostýmů).
Krčkova skladba vytvořená v roce 1979 na vybrané texty lidové poezie má všechny kvality, které známe z jeho starších hudebních kompozic, vytvořených především pro soubor Chorea Bohemica, a přitom jako by právě ona byla skladatelovým osobnějším vyznáním k toku a smyslu života. Je opět prodchnuta tanečností. A tak není divu, že skladatel oslovil Vycpálkovce s nabídkou spolupráce (když už jsme u toho života běhu, v tomto souboru před více než čtyřiceti lety sám začínal). O zkušenější části taneční složky tohoto souboru se chce říci, že je jakousi "mistrovskou třídou" v oboru. Choreografka Daniela Stavělová navíc kdysi tančívala nejen u Vycpálkovců, ale i v souboru Chorea Bohemica a je svým tanečním cítěním a rukopisem, hledajícím inspiraci až kdesi v hlubokém středověku a zároveň osobitě stylizovaným, Krčkově hudbě velice blízká. Ostatně nejde o první spolupráci obou tvůrců.
Přesto to jistě byla náročná výzva jak pro profesionální hudební soubor, tak pro špičkové amatérské tanečníky. Už začátek zaujal: muzika se rozdělila a usedla po obou stranách jeviště, jako by vytvářela rám k obrazu dění na scéně, které uvedli tři zpěváci sólisté. V aktivní a v jaksi samozřejmé úloze "průvodců" sjednocujících obě složky zůstali i později: tu se - i fyzicky - připojovali k muzice, tu zase vystupovali z reje tanečníků. U tanečníků jsme si zase stále uvědomovali nejen jejich technickou dovednost a působivost tanečních obrazů, ale i to, jak jsou stále napojeni na hudbu svým vnitřním výrazem. Nebyl to tanec pouze předváděný, ale žitý. A my diváci jsme ho v té chvíli žili společně s těmi na scéně.
Vítězslava ŠrámkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad