ČSÚZ bilancuje uplynulé dva roky

Rozvoj spolupráce se Školským spolkem Komenský a českými školami ve Vídni, navázání styků s Filologickou fakultou Státní univerzity v Sankt Petěrburgu, dokončení kompletního vybavení knihovny T. G. Masaryka v české základní škole v chorvatské Končenici, zaslání počítačů s videotechnikou a hudebních nástrojů pro školu a soubory v Daruvaru. To jsou jen některé z projektů, které Československý ústav zahraniční úspěšně realizoval v uplynulých dvou letech. Za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí mu byla v tomtéž období udělena Cena ministra zahraničí Gratias Agit.
"Československý ústav zahraniční je nezávislé občanské sdružení, jehož činnost vychází především ze zásad politické, náboženské, rasové a národnostní snášenlivosti. " Jeho hlavním zájmem je "podpora národního uvědomění a sounáležitosti krajanů s vlastí" a "péče o spolupráci s československými krajany ve světě". Ke splněn í tohoto cíle, znovu potvrzeného na valné hromadě v březnu 2004, rozvíjí "vztahy a spolupráci nejen s krajanskými spolky a sdruženími včetně jednotlivců z řad krajanů a přátel ČR z celého světa, ale i s ostatními organizacemi a jednotlivci, kteří projeví zájem". Konkrétním vyjádřením této spolupráce je realizace projektů především v oblasti kultury a vzdělávání.
Právě to krajané skutečně potřebují a žádají, jak potvrdili koncem roku 2003 v Praze na konferenci v rámci Týdne zahraničn ích Čechů. Její účastníci doporučovali ministerstvům školství a zahraničí, ale i nevládním institucím, mezi něž ČSÚZ patří, aby "systematicky umožňovaly krátkodobé pobyty učitelům a novinářům z krajansk ých komunit, vytvářely podmínky k bezplatn ému studiu mladých krajanů na česk ých středních školách, podporovaly výuku češtiny v krajanských komunitách, posílaly tam učební pomůcky, audiovizuální techniku apod".
Cíl - kvalitní vzdělání krajan? Československý ústav zahraniční pod veden ím předsedy Jaromíra Šlápoty se na projekty s tímto zaměřením soustředí už více než deset let a právě v uplynulém dvouletém období byla řada z nich dokončena. Pro českou základní školu v chorvatské Končenici tak ČSÚZ soustředil sponzorské dary a vybudoval knihovnu, kterou kompletně vybavil nábytkem, mediatékou, videotechnikou, počítačem s tiskárnou a samozřejmě novými knihami, encyklopediemi, slovníky, monografiemi. V Chorvatsku dostaly nové vybavení z ČSÚZ i škola a školka v Daruvaru a tamní amatérské uměleck é soubory získaly nové hudební nástroje. Pro českou mateřskou školku ve Vídni zajistil ČSÚZ kompletní přestavbu a modernizaci kuchyně, jíž školní inspekce hrozila zavřením pro hygienicky nevyhovující zázemí. Pro stovku dětí českých a slovenských krajanů tak bylo zachráněno školní stravování. Spolupráci se starostou Školského spolku Komenský ve Vídni ing. Karlem Hanzlem a českou školou, která zahrnuje nejen mateřskou, ale i základní školu a gymnázium, z nějž v roce 2004 vyšli první maturanti, prohloubil ČSÚZ právě v uplynulém dvouletém období. Pro základní školu zaslal knihy a část vybavení pro počítačovou třídu.
Nové kontakty navázal ČSÚZ v loňském roce s Filologickou fakultou Státní univerzity v Petrohradě, které poskytl vybavení audiovizuální a počítačové učebny pro výuku českého jazyka a umožnil čtyřem tamn ím studentům bohemistiky účast na kurzech češtiny v Praze.
Letní vlastivědné a jazykové kurzy patří už tradičně ke každoročně realizovaným projektům ČSÚZ a představují cenný kontakt především s krajany v USA, kteří vynakládají všechny síly k udržení výuky češtiny nejen na několika univerzitách, ale i v kursech pro krajanské děti na texaském venkově.
Kvalitativně nový základ v péči ČSÚZ o uchování a rozvoj češtiny v zahraničí bude znamenat realizace projektu průběžné spolupráce škol v Daruvaru, Vídni, gymnázia v Brně a Filologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, k níž dal ČSÚZ podnět koncem loňského roku. Krajanským školám se tak umožní především stálý přístup k nejnovějším učebním metodologiím používaným v Česku.
ČSÚZ - místo setkání
Realizace uvedených projektů tvořila v uplynulých dvou letech ovšem jen část aktivit ČSÚZ. Významnou součástí jeho práce je vytváření a udržování kontaktů se všemi institucemi, které mají ke krajanům nějaký vztah. Zástupci ČSÚZ se pravidelně účastní jednání Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, udržují kontakty s univerzitami, na nichž se vyučuje čeština, s ambasádami zemí, v nichž žijí krajané. Prostřednictvím měsíčního Bulletinu informuje ČSÚZ krajanské spolky v zahraničí o své činnosti a událostech v ČR.
Pro mnohé krajany je dnes samozřejmost í navštívit při svém pobytu v Praze sídlo ČSÚZ v Karmelitské. Mají zde k dispozici nejen aktuální informace, ale mohou zde získat kontakty do mnoha institucí. ČSÚZ má dnes mezi svými členy senátory, poslance, pracovníky ministerstev, úřadů, významných institucí, osobnosti ze všech oblast í společenského života, podnikatele, profesory, novináře. Je pro všechny místem společenských setkání. Pravidelnou příležitost k nim skýtají besedy, které ČSÚZ jednou měsíčně pro své členy pořádá. V uplynul ých dvou letech jejich účastníci mohli besedovat s velvyslancem Republiky Chorvatsko Viktorem Brožem, Maďarska Krist ófem Forraiem, Izraele Arthurem Avnonem, Indie P. S. Raghavanem, filipínským vyslancem Antoniem S. Curamengem, kubánskou chargé d´affaires Aymée Hern ández Quesadovou, honorárním konzulem Srí Lanky v ČR Josefem Pěnkavou či českými politiky - ministrem vnitra Mgr. Františkem Bublanem, europoslancem ing. Janem Zahradilem, poslancem RNDr. Petrem Nečasem či někdejším ministrem pro místní rozvoj a nynějším premiérem ing. Jiřím Paroubkem.
O pomoc při zajišťování kontaktů v ČR požádala v uplynulých dvou letech ČSÚZ několikrát Čínská společnost pro přátelství se zahraničím. Tři čínské delegace, které do ČR v tomto období přijely, byly velmi spokojen é s programem a setkáními, které pro ně členové ČSÚZ zajistili.
Československý ústav zahraničníKarmelitská 25, 118 31, Praha 1
E-mail: krajane@csuzkrajane.cz
Web: www.csuzkrajane.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad