Dhoad Gypsies of Rajasthan

3 2006 Kultura česky
obálka čísla

V rámci 3. ročníku festivalu "Otevřená náruč 2006" (speciální řada Národního divadla věnovaná menšinám) se uskutečnil v Národním divadle koncert indické hudební skupiny Dhoad Gypsies of Rajastan.

Radžastán, vyprahlý kraj na severozápadě Indie je původním domovem evropských Romů, ale také země hudby, fakírů, maharadžů a jejich paláců. Z rodinného klanu Dhoad pochází hudební skupina, v níž jsou zastoupeni hindové i muslimové, hudebníci i akrobati. Jejich vystoupení můžeme označit zároveň jako duchovní obřad, hudební divadlo i velkolepou podívanou s barvami hýřících kostýmů, tančící kráskou i fakírem ignorujícím oheň i gravitaci. Předci této skupiny pocházejí z indické provincie Radžastánu, originální země cikánů, potulných hudebníků, kteří se ubírali po divoké, nádherné poušti Thar z města do města, aby bavili prince a jejich dvořany.

Jejich kultura se přenášela od pradávna z generace na generaci, byli to nejen hudebníci, ale také tanečníci, básníci, zaříkávači hadů a fakírové. Indové totiž nerozeznávají hranice mezi jednotlivými uměleckými disciplinami, hindské slovo "sangeet " označuje souhrně hudbu, tanec i drama. Lidé z různých komunit a náboženství se spojují a společně oslavují své předky z pouště atmosférou zvláštního kouzla, fantastickým dílem zvuků, barev a tanců, které nás přenesou až za hranice reality.

Pro Českou republiku bylo originelní vystoupení skupiny Dhoad premiérou.

- helka -

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012