Pražský akordeonový a klávesový orchestr (PRAKO)

3 2006 Kultura česky
obálka čísla

Je unikátní a jeho projev strhující. Byl založen před 20 lety Stanislavem Štěpánem, učitelem Základní umělecké školy v Praze 8. Za tu dobu se v něm vystřídala více než stovka hráčů z řad umělecké školy, nyní je jich asi dvacet (žáci i učitelé, vysokoškoláci aj.). Kromě převahy akordeonů, tedy lidově řečeno tahacích harmonik, je v nástrojovém obsazení pět kláves, jinak keyboardů, bicí souprava, jedna flétna, saxofon s klarinetem a tympány.

Jejich repertoár je velice široký. Klasika od baroka po modernu (Bach, Černohorský, Smetana, Dvořák, Janáček, Mozart, Rossini, Bizet aj.), filmová hudba, jazz (Ellington, Gershwin), moderna (Jaroslav Brabec, Jiří Rada), muzikály (A. L. Webber, L. Bernstein), world music aj.

Mně osobně tento orchestr fascinoval například provedením Bachova Concerto in C pro varhany, skladbou The Entertainer Scotta Joplina, Akordeonovým boogie Bohumila Bláhy, Rhapsody in Blue G. Gershwina, Tarantellou G. Rossiniho, Šavlovým tancem A. Chačaturjana, ale ještě více snad Dvořákovými Slovanskými tanci či Smetanovou Vltavou.

Členové tohoto báječného orchestru jsou většinou mladí (ať již tělem či duchem) a lze ocenit jejich nadšení a entuziasmus s kterým přistupují ke své práci - koníčku.

Po roce 1989 mohli poprvé začít vyjíždět i do zahraničí. A hned si přivezli ceny ze dvou festivalů v Itálii, kam se rádi vracejí. Koncertují jak doma v Praze, v České republice, tak i v jiných evropských zemích. Ale scházejí se i kromě těchto příležitostí, pořádají společné akce, výlety apod. Zkrátka, rozumějí si v muzice i mimo koncertní sály či zkušebnu v ZUŠ.

Jejich koncert můžete navštívit například 22. dubna 2006 u příležitosti IV. Evropského festivalu akordeonových orchestrů, který se bude konat v Národním domě na Vinohradech v Praze 2, Nám. Míru 9 nebo 29. a 30. března 2006, kdy budou vystupovat na společném koncertě s ruským akordeonovým orchestrem v Betlémské kapli, resp. v Národním domě na Vinohradech.

- ES -

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012