V okovech smíchu

Výstava s podtitulem Karikatura a české výtvarné umění 1900 o 1950, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Národní galerií, si právem zasluhuje naší pozornosti. Neboť zastupuje tvorbu, která je úzce spjata s vývojem ostatních uměleckých oblastí a které doposud chybí adekvátní zhodnocení. Expozice ukazuje souvztažnost k jiným výtvarným technikám i souvislost se všemi tehdejšími uměleckými vlivy, a to na autenticky zachovaných originálech. Neklade si za cíl poskytnout obraz dějin karikatury se všemi jejími podobami a proměnami. Zaměřuje se na nejzajímavější projevy, jejichž přímá souvislost s tzv. vysokým uměním byla často způsobena tím, že se karikatuře věnovali malíři nebo tvůrci příbuzných oborů, například František Kupka, Josef Váchal, Emil Filla, Josef Čapek. Důležitou úlohu hrály teoretické programy české avantgardy, v nichž právě karikatura nacházela značné ohlasy. Byť nadnesená slova kritika Gustava Jaroše (z roku 1900), že není české karikatury- dokládají, že její dějiny na domácí půdě ovlivnil v moderním slova smyslu právě přelom 19. a 20. století. Díky bravurním dílům Františka Kupky a Václava Hradeckého pro francouzský týdeník L´Assiette au Beurre se karikaturní styl vymaňoval z alegorického zobrazování, osamostatnil se od humoristické kresby. V dílech Františka Gellnera, Zdeňka Kratochvíla a Josefa Lady zdomácněl charakteristický styl: založen na výtvarné zkratce a deformaci a při ušití výtvarných prostředků. razu, zároveň působivého satirického a kri-tického obrazu. Tato nadsázka neušla po-zornosti expresionistů skupiny Osma: Emil Filla a Antonín Procházka zhotovili řadu kresebn.ch studií, a později ani Skupině výtvarných umělců. Především u Zdeňka Kratochvíla se v kresbách odrážela jeho letitá zkušenost s kubismem. Emil Filla přispíval v Holandsku do protiněmeckého a protihabsburského časopisu Michel im Sumpf (Michel v bahně).
Po vzniku československého státu se v karikatuře objevila nová jména: Antonín Pelc, František Bidlo nebo Josef Čapek, který spolupracoval od r. 1921 s Lidovými novinami. V programu spolku Devětsil sehrála význačnou úlohu politická karikatura jako jedna z odnoží proletářského umění. Kritičnosti a tendenčnosti dostál v Děvětsilu pouze Otakar Mrkvička. Dvorní kreslíře skupiny Františka Muziku a Adolfa Hoffmeistera charakterizovala specifická poloha tzv. " podob". Po nástupu Hitlera k moci se stal hlavním cílem karikatury boj proti fašismu. Mimo mnohé autory se v Československu objevil i kreslíř Thomas Theodor Heine a tvůrce protifašistických fotomontáží John Heartfield, kteří se účastnili Mezinárodní výstavy karikatur a humoru (1934). Zároveň v tomtéž roce vycházel v Praze protihitlerovsky zaměřený satirický týdeník Simplicus, vydávaný skupinou německých exulantů i našich domácích tvůrců. A tehdy karikatura ztratila svou svobodnou platformu. V USA tvořili Hoffmeister a Pelc, přičemž dílo druhého zde zaznamenávalo svůj triumf. Jeho poválečná tvorba spolu s pracemi Lva Haase, Mrkvičky a Hoffmeistera završuje jednu část příběhu karikatury 20. století.
Symbolickou postavou jejího vývoje byl Zdeněk Kratochvíl: jeho cesta původně malíře v opozici začínajícího v anarchistických kruzích a končícího jako oficiální umělec, byla v mnoha ohledech pro dané období velmi příznačná.
Výstavu v Domě U Kamenného zvonu (do 7. května 2006) provází katalog s medailóny umělců a dvěma sty reprodukcemi jejich děl.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad