Industria

3 2006 Kultura česky
obálka čísla

V Galerii Rudolfinum na Alšově nábřeží probíhá zajímavý projekt nazvaný INDUSTRIA, jehož námětem jsou umírající továrny.

Příznačný latinský název Industria velice přesně vystihuje téma výstavy. Kompaktní soubor fotografií je postaven na mimořádné působivosti každého jednotlivého díla. V přibližně sedmdesáti velkoformátových barevných fotografiích zpracovává autor Václav Jirásek téma zániku metalurgických provozů, oněch katedrál práce, jež od dob průmyslové revoluce 19. století symbolizovaly dynamiku cesty vpřed. Dnes jsou kolosální, polorozpadlé haly plné obrovských, rezivějících a oněmělých strojů uprostřed hromady prachu většinou prázdné a ztichlé. V některých částech však ještě pracují lidé. A právě jejich portréty v téměř životní velikosti tvoří jediný živoucí moment odkazující do budoucnosti. Portréty pracujících lidí, kteří jsou svým způsobem produkty tohoto prostředí.

Jako doprovodná výstava v Malé galerii je promítán videofilm Faktory tchajvanského umělce Chen Chieh-jen. Výstava potrvá do 30. dubna 2006

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012