Mozart Praha 2006

1-2 2006 Kultura česky
obálka čísla

Letos uplyne 250 let od narození W. A. Mozarta (27. 1. 1756 - 5. 12. 1791). Hudební svět zná vynikající talenty, málokterý však dosáhne takového věhlasu jako právě Wolfgang Amadeus Mozart. Během krátkého života vytvořil 626 děl. Tvorbou patří k základním pilířům evropského i světového kulturního dědictví.

Mozartovy osudy, umělecká inspirace a samotná tvorba jsou s Prahou spjaty velmi úzce. Ve Stavovském, dříve Nosticově, divadle uvedl italský impresário Bondini (1786) premiéru Mozartovy Figarovy svatby. Na rozdíl od Vídně měla značný úspěch. O rok později ji zde dirigoval sám Mozart, stejně jako první provedení Symfonie č.38 D dur, známé jako "Pražská". Zkomponoval tu Šest německých tanců. V Praze nastudoval a řídil první uvedení opery Don Giovanni (1887). Kromě jiných památných míst pobýval na Bertramce u manželů Duškových, kde složil pro Josefinu árii Bella mia fiamma, addio. Poslední pobyt v Praze (srpen a září 1791), při němž znovu řídil provedení Dona Giovanniho, nebyl již pro nemocného skladatele radostný: pražská premiéra jeho opery La clemenza di Tito (září 1791) - u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem - nesetkala se s uznáním císařského dvora. Z Vídně do Prahy ještě zaslal pražskému příteli Stadlerovi jediný Klarinetový koncert A dur, jehož premiéru uvedl dirigent v říjnu, sedm týdnů před umělcovým skonem. Mozartovu památku při smuteční slavnosti v chrámu sv. Mikuláše na Malé straně (14.12. 1791) přišly uctít čtyři tisíce Pražanů.

Mozart a Praha je harmonický akord, který se v tomto roce rozezní v nebývalém rozsahu. V kalendáriu MOZART PRAHA 2006 je plánováno na 150 koncertů, operních představení, baletů, výstav, filmových projekcí, hudebních festivalů, konferencí i sympozií. Na projektu se podílí šestnáct nejvýznamnějších kulturních institucí Prahy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, s podporou Ministerstva kultury ČR a pod záštitou prezidenta republiky a pražského primátora. Mozartovské metropole Salcburk a Vídeň připravují obdobné projekty (řízené Dr.Patayem, ředitelem projektu "Wiener Mozartjahr"). Přípravu i zajištění českého programu převzal Jiří Hubač (jím organizovaná Pocta Antonínu Dvořákovi 2004 získala cenu Harmonie za hudební událost roku 2004). Těšme se tedy v roce 2006 na např. českou premiéru opery Apollo et Hyacinthus, nové nastudování opery Don Giovanni či premiérový Koncert pro klavír levou rukou a skvostný balet Mozart? Mozart! . Na výstavy W. A. Mozart a Stavovské divadlo (Salon Kolowrat), Hudební život v Praze na konci 19. století (České muzeum hudby), W. A. Mozart a Praha (Obecní dům) či Mozartův památník v Klementinu (Národní knihovna-Klementinum). Na mezinárodní 24 hodiny Mozarta - hudební televizní i rozhlasové vstupy z Prahy, Vídně, Pekingu i z USA. Na filmový dokument Mozart v Praze. Na hudební produkce v ulicích a zákoutích hlavního města, na koncerty v rámci Pražského jara. Praha i celý kulturní svět se tímto projektem vrací k Wolfgangu Amadeu Mozartovi v nebývalém rozsahu. Snahou je, aby umělcovo dílo inspirovalo a aby se stalo pro nejširší veřejnost symbolem mezinárodního hudebního odkazu.-

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012