Mozart Praha 2006

Letos uplyne 250 let od narození W. A. Mozarta (27. 1. 1756 - 5. 12. 1791). Hudební svět zná vynikající talenty, málokterý však dosáhne takového věhlasu jako právě Wolfgang Amadeus Mozart. Během krátkého života vytvořil 626 děl. Tvorbou patří k základním pilířům evropského i světového kulturního dědictví.
Mozartovy osudy, umělecká inspirace a samotná tvorba jsou s Prahou spjaty velmi úzce. Ve Stavovském, dříve Nosticově, divadle uvedl italský impresário Bondini (1786) premiéru Mozartovy Figarovy svatby. Na rozdíl od Vídně měla značný úspěch. O rok později ji zde dirigoval sám Mozart, stejně jako první provedení Symfonie č.38 D dur, známé jako "Pražská". Zkomponoval tu Šest německých tanců. V Praze nastudoval a řídil první uvedení opery Don Giovanni (1887). Kromě jiných památných míst pobýval na Bertramce u manželů Duškových, kde složil pro Josefinu árii Bella mia fiamma, addio. Poslední pobyt v Praze (srpen a září 1791), při němž znovu řídil provedení Dona Giovanniho, nebyl již pro nemocného skladatele radostný: pražská premiéra jeho opery La clemenza di Tito (září 1791) - u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem - nesetkala se s uznáním císařského dvora. Z Vídně do Prahy ještě zaslal pražskému příteli Stadlerovi jediný Klarinetový koncert A dur, jehož premiéru uvedl dirigent v říjnu, sedm týdnů před umělcovým skonem. Mozartovu památku při smuteční slavnosti v chrámu sv. Mikuláše na Malé straně (14.12. 1791) přišly uctít čtyři tisíce Pražanů.
Mozart a Praha je harmonický akord, který se v tomto roce rozezní v nebývalém rozsahu. V kalendáriu MOZART PRAHA 2006 je plánováno na 150 koncertů, operních představení, baletů, výstav, filmových projekcí, hudebních festivalů, konferencí i sympozií. Na projektu se podílí šestnáct nejvýznamnějších kulturních institucí Prahy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, s podporou Ministerstva kultury ČR a pod záštitou prezidenta republiky a pražského primátora. Mozartovské metropole Salcburk a Vídeň připravují obdobné projekty (řízené Dr.Patayem, ředitelem projektu "Wiener Mozartjahr"). Přípravu i zajištění českého programu převzal Jiří Hubač (jím organizovaná Pocta Antonínu Dvořákovi 2004 získala cenu Harmonie za hudební událost roku 2004). Těšme se tedy v roce 2006 na např. českou premiéru opery Apollo et Hyacinthus, nové nastudování opery Don Giovanni či premiérový Koncert pro klavír levou rukou a skvostný balet Mozart? Mozart! . Na výstavy W. A. Mozart a Stavovské divadlo (Salon Kolowrat), Hudební život v Praze na konci 19. století (České muzeum hudby), W. A. Mozart a Praha (Obecní dům) či Mozartův památník v Klementinu (Národní knihovna-Klementinum). Na mezinárodní 24 hodiny Mozarta - hudební televizní i rozhlasové vstupy z Prahy, Vídně, Pekingu i z USA. Na filmový dokument Mozart v Praze. Na hudební produkce v ulicích a zákoutích hlavního města, na koncerty v rámci Pražského jara. Praha i celý kulturní svět se tímto projektem vrací k Wolfgangu Amadeu Mozartovi v nebývalém rozsahu. Snahou je, aby umělcovo dílo inspirovalo a aby se stalo pro nejširší veřejnost symbolem mezinárodního hudebního odkazu.-
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad