Antarktida patnáct tisíc pět set kilometrů

1-2 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Můj tatínek pocházel ze Skřivan, kde jeden věděl o druhém, jak už to tak v malých obcích bývá. Z našeho bydliště sem bylo, co by kamenem dohodil. O jeho dětství a mládí toho příliš nevím, často jsem však slýchávala jméno, které se později spojilo s bílými dálkami a dobrodružstvím. Václav Vojtěch. Tatínkův vrstevník, skřivanský rodák, první Čech v Antarktidě. Zasutou vzpomínku mi znovu vrací výstava nazvaná Češi v Antarktidě, která je v Národním muzeu otevřena do 31. ledna.

Vždycky je někdo první. Václav Vojtěch byl první Čech, který vstoupil na půdu daleké Antarktidy, tehdy teprve sto let známého kontinentu. Stalo se tak na 78°30´jižní šířky a 163°53´západní délky ve velrybím zálivu Rossova moře, kde polární výprava admirála Richarda Evelyna Byrda obývala tábor Malá Amerika. Byl 27. leden roku 1929. Tímto dnem se začala psát kapitola české účasti na dobývání a průzkumu Antarktidy. Na další Čechy si však ledový kontinent musel počkat dalších 28 let.

V období hledání, v letech 1957 až 70, "se zde dvanáct lidí, dvanáct apoštolů průkopníků učilo dělat vědu v těch nejtvrdších podmínkách", uvádí autor výstavy RNDr. Hynek Adámek. Výčet začíná Antonínem Mrkosem a končí jménem Josef Sekyra, který jako první Čech stanul na Jižním pólu. O historickém datu 26. 12. 1969 říká: "Než jsem odletěl, přibil jsem na sloup s cedulemi tu svoji s nápisem Praha 15 560 km. Tolik to bylo ke Geologickému ústavu na Malostranském náměstí." Každý z českých polárníků zanechal svou stopu. Ve vědeckých análech, vydaných knihách a publikovaných článcích a také přímo na mapě Antarktidy, kde jejich jména připomínají názvy hor, doliny, pobřeží i celého masívu.

Výstava vrcholí dnešním děním na studeném kontinentu, realizací myšlenky, jejíž zrod se datuje do 80. let minulého století. Na ostrově Jamese Rosse byla na jaře 2005 vybudována první česká vědecká stanice. Přináší už své výsledky - odběry mechů, lišejníků, geologické vzorky, klimatická měření. Sen současných českých polárních badatelů se stal skutečností.

Téma výstavy vzbuzuje hrdost na odvahu, pracovitost a vytrvalost našich krajanů, na schopnost malé země prosadit se v mezinárodní konkurenci. Vhodné je poučení o legislativě Antarktidy z hlediska mezinárodního i ve vztahu k České republice.

Polárníci jsou určitě tvrdí chlapi. Ne tak ale všichni návštěvníci výstavy. Ke čtení dlouhých textů by možná uvítali pár židlí.

Stáňa Wildová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012