Koncert S KOMUNISTY SE NEMLUVÍ, leda TRIKEM PROTI KOMUNISMU, byl báječný

1-2 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

V minulých číslech jsme vás již dvakrát informovali o nové iniciativě, která odnedávna bojuje proti zesilujícímu vlivu komunistů. Nová generace odpůrců této ideologie, nezatížená dřívější ani dnešní politikou, si našla zajímavý prostředek k vyjádření svého odporu proti rudé totalitě a jejím reziduím v nynější společnosti. Jsou jím pestrobarevná trička potištěná zajímavými grafickými prvky a nápisy vždy nějak odmítajícími komunismus.

Parta mladých nadšenců začala vyrábět potištěná trička ve svém grafickém studiu v centru Prahy a začala je prodávat všemi dostupnými cestami (ovšem mimo klasickou obchodní síť). Akce trikem proti komunismu je nezisková - veškeré výnosy z trik jsou zpět investovány do jejich další výroby. Na návrzích triček se podílí známé osobnosti nejen z řad výtvarníků a módních návrhářů. Díky stále narůstající propagaci akce se trička skutečně začínají objevovat čím dál více na veřejnosti a jejich nositelé se hrdě hlásí ke svému názoru. Trička si kupují i celé party nebo kolektivy zaměstnanců firem, akce lavinovitě narůstá. Podporu chtěla iniciativa od samého začátku nacházet zejména mezi mladými lidmi - a to se jí, zdá se, daří.

Jednou z doprovodných záležitostí akce TRIKA PROTI KOMUNISMU byl i celovečerní prosincový koncert se stejným názvem v divadle Archa. Vystoupila zde celá řada rockových zpěváků a kapel, před i během koncertu se stále prodávala trička a ve vedlejším sále bylo možné se znovu přesvědčit z dobových filmových dokumentů o zrůdnostech a absurditách rudého režimu.

Celý koncert zahajoval Ivan Medek, jak jinak, než v rudém protikomunistickém tričku, které mu náramně slušelo. Na můj vkus bylo sice prostředí značně zakouřené, jinak ale vládla velmi dobrá nálada a její kvalita se stále zvyšovala spolu s gradací hudby a s hlavním bodem večera - módní přehlídkou triček. Modely byly opravdu zajímavé - a to nejen vzhledem, ale především svými nositeli - tedy modelkami a modely v živém smyslu slova. Osobností číslo 1 byl bezesporu Vladimír Hučín, před několika dny právě osvobozený se všech bodů nesmyslné obžaloby. Jeho vlekoucí se proces byl takto podstatě symbolicky ukončen před veřejností za velkého potlesku. Dalšími modely byli mj. Jan Kudláček, vydavatel Annonce, největšího inzertního deníku v Česku známý svými nekompromisními postoji, oděvní designérka Liběna Rochová (viz rozhovor v tomto čísle), Ester Kočičková, známá moderátorka, Naděžda Kavalírová, předsedkyně Svazu politických vězňů, Marek Benda, poslanec, Jan Ruml, žurnalista, Jaromír Štětina, publicista, David Černý, výtvarník, Vratislav Brabenec, dřívější člen skupiny Plastic People a další? přehlídka byla skutečně nekonvenční a měla velký potlesk.

Zatímco většina přítomných poslouchala v sále hudbu, v zákulisí koncertu se živě debatovalo, k vidění tu byla i řada dalších osobností z politiky i kultury, stoupenců akce.

Co dodat? Jen více takových akcí a více triček do ulic. Chcete-li si také koupit tričko proti komunismu, navštivte některé z našich Hovorů bez hranic v Městské knihovně - přehled viz str. 28, kde budou též v prodeji nebo si o ně napište na dekomunizace@mowshe.cz.

Informace o akcích a katalog všech modelů najdete na: www.dekomunizace.cz

Antikomunisté všech generací, spojte se!

"Komunistická strana od svého založení lhala a škodila naší zemi. Každý člověk zdravého rozumu by měl učinit všechno, aby se to už nemohlo opakovat. Jednou z možností propagace této myšlenky jsou trika proti komunismu, trika proti hlouposti. Tuto akci podporuji, tričko si koupím a budu je rád nosit." Ivan Medek, předseda poroty.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012