Od Pepina

1-2 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Nacisté v Německu nejprve přišli pro komunisty a já jsem neprotestoval, protože jsem nebyl komunista. Pak přišli pro odboráře, ale já jsem neprotestoval, protože jsem nebyl odborář. Pak přišli pro katolíky a já jsem opět neprotestoval, protože jsem nebyl katolík. Pak přišli pro mě, ale v tu dobu již nebyl nikdo, kdo by proti tomu mohl protestovat." (Pastor Martin NIEMOLLER z nacistického koncentračního tábora)

Ahoj Evo Střížovská

Začal jsem citátem, protože by se dal použít i na dobu za vlády jedné strany, kdy k volbám kandidátů Národní fronty údajně chodilo 99, 9 procent tohoto českého národa. Tedy národa, který tehdy kolaboroval a participoval na rudém režimu, ať to odůvodňoval možností studia svých dětí apod.

Těžce se "rodící" Český dialog

Dostal jsem od Kamila Miroslava Černého České dialogy (ČD) 9 až 11 - 2005 a pečlivě jsem je pročetl. Je to hrozné, když v ČD čtu, že máš (máte) neustálé problémy s vydáváním. Ač už vezmu do úvahy stěhování redakce "přes Národní třídu" atd.

Připisuji starosti s vydáváním tomu, že z ČD "nekape krev", a to ani z první strany či z textů uvnitř, jako z některých bulvárních a nebulvárních deníků, které se kvůli vyšší čtenosti raději zbulvarizovaly. Je třeba mít na paměti, že bulvární noviny v zahraničí jsou dílem všech těch "chrámů konzumu", všech těch Hyper, Super, které zpočátku bulvární tisk držely při životě, protože v něm měly denně reklamu. Protože český národ chce primitivní a lacinou senzaci, tak si ji denně za 5 až 6 korun zakoupí.

Paroubkův CzechvzTek

Ve svém slovu v č. 9 spíláš Buldozerovi č. 1 (Paroubkovi), a s tím lze jen souhlasit. Za peníze daňových poplatníků nechal zmlátit "tancující" mládež na louce. Buldozer P. byl zrovinka na zahraniční dovolené, a jeho odůvodnění k zásahu (obavy z dovozu kapitalistických vší v dredech vlasatců, západních manýr, nesrozumitelné hudby atd.), mi připomnělo odůvodnění bolševické moci, když v roce 1976 zasáhla proti skupině Plastic People of the Universe.

Také jsme jako celá rodina ihned po zásahu šli na první protest házet vajíčka na letenskou vnitráckou budovu. A překvapilo mně, co tam přišlo bývalých disidentů, a to i v pokročilejším věku.

Česká gulášová cochcárna

Tady si nějaký Krejčíř odskočí "vylůlat na malou" a skončí na úplně jiný straně zeměkoule. Policisté byli unaveni, na práškách, dlouho sloužili? Když začali cupat Vlaďu (u nich se to říká kratce) Hučína, rok ho drželi ve vazbě tak unaveni nebyli, aby na něj mohli "ušít" osm paragrafů.

Já když slyším o "drobných střadatelích" tak bych nejradši někomu jednu vrazil do zubů. Ale komu? Kdo je viníkem? Každý z národa, platící daně, za vykradené kampeličky zaplatil ze svých daní státu kolem 1. 100 korun. Prokrindapána, za takovou sumu kolik lidí ale sedí ve vazbě?

Nebo o "pohodlném a rychlém" bydlení, který sliboval H-Systém. Máme kliku, že Petr Smetka, hlava všeho, nešel také močit, abychom za ním pak letecky neposílali chudáky unavené policajty až někam na Seychelly. Bylo by jim tam větší horko a únava by se dostavila rychleji a útočněji. Tady je cochcárna, každý si tu dělá co chce. Já teda taky, jdu si na pivo kdy chci, kam chci a s kým chci. Ale cožpak tím někoho veřejně okrádám. A vůbec: Na pivko jsem chodil stejně, ať tu vládnul, kdo chtěl.

"Hurá na bývalé disidenty!" stačí policistům si zanotovat a únava je fuč. To jsem viděl v roce 2003 když honili po soudech a nakonec zavřeli Ing. Arch. Lumíra Šimečku, signatáře Charty 77. A neprotestovat za něj, nehladovkovat, nepořádat koncerty za Lumírovo či Laďovo osvobození, tak tam někde "sedí" dodneška. Proto zkouší tenhle postbolševický režim co jen to půjde ostatní zastrašit. Ale zapomíná, že se jim to nepovedlo ani v dobách kdy v Praze na tom kopci seděl jeden starý pán zo Slovenska.

A to by bylo na dlouho. Vykradené cestovky, zdravotní pojišťovny, majetek SSManů, banky podkopané jakýmisi tunely a tunýlky?

Ten svět je fakt pinďatej

Zaujal mne článek o J. A. Baťovi, ale tam se také nějak v rodině dohadují kdo kolaboroval atd., a to mě mrzí, protože takhle se handrkovali např. o Železářství u Rotta a jak to dopadlo víme všichni. A mohl jsem si pod knír brumlat o americkém brouku, protože když jsem chodil do ZDŠ tak jsem tomu nepřikládal žádný význam. Jenom prostě vyjít z deváté třídy - a basta! A všude potkávám někoho, tak jako pro Tebe fotila Kačenka Volková, nebo je v ČD jmenována režisérka Kristina Vlachová- Slánská, s níž jsem v roce 1993 - 1994 jezdil točit filmy s vězni padesátých. Svět je faktis malinkatej? Nebo znám Šárku Beneš i Honzu, Josefa i Honzu Jařaba či útočného Jiřího Vaňka. Tomu se to nadává za zahraničí, zatímco tady mého přítele z disentu Standu Pence nahání Grosstapo? Honza Rejžek, Jirka Gruntorád atd.

Prosím Tě, Evo, jak píšeš v listopadovém editorialu o lodi Aurora, tak mi neříkej, že nešlo tenkrát v tom Sankt Petěrburgu ten křižník - za pomoci primitivních nástrojů - navrtat a potopit. Protože ti bolševici by se scházeli na ulici a tam by jsme je měli pěkně na očích. Nepotopení Aurory je stejná zkáza jako potopení Titanicu nebo zkáza lodi Queen Mary. Také je chvályhohodné zveřejnění kontaktů na Čs. dokumentační středisko, šířím to dál. A samozřejmě "Moji hrdinové" anebo zmínka o tričkách proti komunismu. Tento počin vyvolal bouři nevole v rudo-fašistických "Haló novinách".

Já teď jedu do Silvestra za Prahu na barák na vesnici, kde budu s kocourama Pakem a Iljou a do polí budu chodit na vycházky se šedesátikilovým malamutem Rexem. Bukolická poezie?

Měj(te) se sqvěle?
A VYDRŽTE!! NEZOUFEJTE! DÁL
A DÁL VYCHÁZEJTE?

(Autor byl redaktorem deníku a později týdeníku Český deník. Z jeho dopisu, plného - jako vždy - osobitého jazyka, otiskujeme větší část. Red.)

Zdraví Pepíno Maraczi

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012