Aktuální příspěvek k pochopení osobnosti Evropana dr. Edvarda Beneše

Život dr. Edvarda Beneše v první polovině dvacátého století byl silně spjat s českými, československými, evropskými a světovými dějinami. Z velké části to byly dějiny katastrofické. Snad proto je početná literatura k Benešově osobnosti a jeho místu v moderní historii často nemálo kontroverzní. Je to přirozené, neboť dramaticky konfliktní byly i samy dějiny jeho doby.
V bádání o Edvardu Benešovi bylo již mnohé učiněno a publikováno. Ne všechny části jeho činnosti však byly rovnoměrně či vůbec zpracovány. Na rozdíl od doposud již analyzovaného a často medializovaného působení našeho druhého prezidenta a dlouholetého ministra zahraničních věcí (mnichovská krize, uzavření spojenecké smlouvy se Sovětským svazem, prezidentské dekrety, odsun německého obyvatelstva, zápas o uchování limitované demokracie v obnoveném státě po roce 1945), statě publikované ve sborníku: Edvard Beneš. Československo. Evropa - usilují postihnout některé další oblasti Benešových aktivit. Publikace vznikla ve spolupráci s Institutem integrace ČR do evropské a světové ekonomiky VŠE v Praze, a autorsky se na ní podílela desítka odborníků pod redakčním vedením doc. PhDr. Z. Veselého, CSc. Část statí byla přednesena na pracovním semináři, který v květnu 2004 ke 120. výročí Benešova narození společně uspořádaly Středisko Mezinárodních studií Jana Masaryka Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v raze a Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha, a proto má práce dílem i referativní charakter.
První skupina příspěvků je věnována vztahům E. Beneše k předním osobnostem československého státu a politiky, konkrétně k T. G. Masarykovi (J. Opat), Janu Masarykovi (A. Seifert) a Karlu Kramářovi (J. Šauer), v nichž je zakomponován širší úhel pohledu nejen na Benešovu činnost, ale i na významné momenty dějin československého státu.
Autoři dalších statí (A. Ort, Z. Trávníčková, P. Ort, Z. Veselý, H. Vránová, K. Krátký) usilují postihnout detailněji doposud velmi málo akcentovanou, avšak neodmyslitelnou evropskou dimenzi Benešovy státnické a diplomatické činnosti. Zejména jeho pojetí a snahy o evropskou bezpečnost a jeho vztah k myšlenkám a projektům evropské spolupráce a integrace a v souvislosti s tím i snahy o zajištění odpovídající pozice Československa v komplikujících se vztazích Evropy bezprostředně po druhé světové válce. Zajímavý úhel pohledu poskytuje stať Z. Vacka věnovaná Benešově vztahu k masmédiím, konkrétně k rozhlasu. Závěrečnou část sborníku tvoří práce Z. Dubského rozebírající aktuální stav evropské bezpečnosti jako ústředního tématu předchozího, avšak nenaplněného Benešova úsilí.
V příloze je uveden užitečný a pečlivě sestavený výběr životopisných dat Ed. Beneše (1884-1948), doplněný řadou dobových černobílých fotografií.
Zdeněk Veselý a kolektiv: Edvard Beneš - Československo - Evropa Vydalo nakladatelství Professional Publishing, Praha 2005, 1. vyd. 164 stran
Bohumil TesaříkJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad