Werner Bischof 1916 - 1954

1-2 2006 Kultura česky
obálka čísla

V návaznosti na úspěšnou výstavu Roberta Capy představuje Obecní dům (za podpory mnoha institucí) další z fotografických kolekcí - tentokrát Wernera Bischofa. Přestože autor tragicky zemřel ve věku pouhých osmatřiceti let, jeho dílo je dodnes považováno za vrchol angažované reportážní fotografie.

Werner Bischof začal svou uměleckou dráhu v Paříži otevřením vlastního fotostudia. Brzy se prosadil jako úspěšný módní a reklamní fotograf. "Přišla válka a? od této chvíle se musím zaměřit na zobrazení lidského utrpení" (autor v katalogu k výstavě). Po jejím skončení se Bischof vydává nejdříve do nesvobodného Německa, poté napříč Evropou přes Francii, Holandsko a řadu dalších zemí (včetně Československa). Zachycuje zkázu způsobenou válkou, nemocemi i povodněmi. Od roku 1949 se stává členem skupiny Magnum Photos - nezávislého angažovaného seskupení umělců-fotografů (mj. Henri Cartier- Bresson, Robert Capa, "Chim" Seymour). To po dvou letech posílá právě Bischofa do Indie. Díky svým snímkům, zveřejněným v časopise Life, se autor stává naráz světově uznávaným fotografem. Při cestě Japonskem zachycuje návštěvu císaře v Hirošimě jakoby očima dítěte, očekávajícího slavný okamžik. Dále jemnou krásu japonského umění v předmětech, soulad člověka a přírody v panorámatech okolí. Vytváří zde řadu svých nejlepších fotografií. Z pověření časopisu Life umělec v Hongkongu (1952) realizuje snímky, na nichž jsou zachyceny osudy uprchlíků z čínského vězení. A ještě v témže roce v Indočíně "hrdinské záběry" francouzských vojáků tváří v tvář stupňujícím se útokům Vietkongu. Krátce po návratu píše příteli Capovi: "Chci odjet do Jižní Ameriky. To je jediné místo, které mě zajímá. Pokud možno co nejdál od civilizace, zpátky k přírodě." Podařilo se, Bischof se ocitl v Chile a v Peru a drsná krása And ho okouzlila. Při jízdě úzkou horskou silnicí však auto dostalo smyk a zřítilo se do propasti.

Výstavu fotografií Wernera Bischofa v Obecním domě (do 19. února 2006) doprovází česko-anglická publikace s texty R. Esparzy a Bischofova syna Marka a s reprodukcemi autorových fotografií. Stejně jako bohatý doprovodný program.

Jeho dílo ukazuje poválečnou Evropu, politické a společenské proměny vzdálených exotických zemí - Japonska, Jižní Korei, Indie, Indočíny a Jižní Ameriky - v polovině 20. století.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012