Werner Bischof 1916 - 1954

V návaznosti na úspěšnou výstavu Roberta Capy představuje Obecní dům (za podpory mnoha institucí) další z fotografických kolekcí - tentokrát Wernera Bischofa. Přestože autor tragicky zemřel ve věku pouhých osmatřiceti let, jeho dílo je dodnes považováno za vrchol angažované reportážní fotografie.
Werner Bischof začal svou uměleckou dráhu v Paříži otevřením vlastního fotostudia. Brzy se prosadil jako úspěšný módní a reklamní fotograf. "Přišla válka a? od této chvíle se musím zaměřit na zobrazení lidského utrpení" (autor v katalogu k výstavě). Po jejím skončení se Bischof vydává nejdříve do nesvobodného Německa, poté napříč Evropou přes Francii, Holandsko a řadu dalších zemí (včetně Československa). Zachycuje zkázu způsobenou válkou, nemocemi i povodněmi. Od roku 1949 se stává členem skupiny Magnum Photos - nezávislého angažovaného seskupení umělců-fotografů (mj. Henri Cartier- Bresson, Robert Capa, "Chim" Seymour). To po dvou letech posílá právě Bischofa do Indie. Díky svým snímkům, zveřejněným v časopise Life, se autor stává naráz světově uznávaným fotografem. Při cestě Japonskem zachycuje návštěvu císaře v Hirošimě jakoby očima dítěte, očekávajícího slavný okamžik. Dále jemnou krásu japonského umění v předmětech, soulad člověka a přírody v panorámatech okolí. Vytváří zde řadu svých nejlepších fotografií. Z pověření časopisu Life umělec v Hongkongu (1952) realizuje snímky, na nichž jsou zachyceny osudy uprchlíků z čínského vězení. A ještě v témže roce v Indočíně "hrdinské záběry" francouzských vojáků tváří v tvář stupňujícím se útokům Vietkongu. Krátce po návratu píše příteli Capovi: "Chci odjet do Jižní Ameriky. To je jediné místo, které mě zajímá. Pokud možno co nejdál od civilizace, zpátky k přírodě." Podařilo se, Bischof se ocitl v Chile a v Peru a drsná krása And ho okouzlila. Při jízdě úzkou horskou silnicí však auto dostalo smyk a zřítilo se do propasti.
Výstavu fotografií Wernera Bischofa v Obecním domě (do 19. února 2006) doprovází česko-anglická publikace s texty R. Esparzy a Bischofova syna Marka a s reprodukcemi autorových fotografií. Stejně jako bohatý doprovodný program.
Jeho dílo ukazuje poválečnou Evropu, politické a společenské proměny vzdálených exotických zemí - Japonska, Jižní Korei, Indie, Indočíny a Jižní Ameriky - v polovině 20. století.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad