Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka

Když se díval na noční oblohu, hvězdy neviděl; ale tmavomodrá obloha se mu líbila. On tu barvu totiž miloval snad od prvopočátků svého života, po třech nezdařených operacích šedého zákalu? A tak není divu, že měl ve svém pokoji modrý nábytek a modře vymalovaný strop. Byl to jeho tmavomodrý svět.
A jak vznikla píseň stejného názvu?
Jan Werich o tom vyprávěl: "Bylo to v Brně, v divadle na Výstavišti. Toho dne bylo nádherné letní počasí a nám se do ničeho nechtělo. Dopolední prostory prázdného divadla - to věru není žádná inspirace. Ale potřebovali jsme pro večerní divadelní skeč novou hudbu. Chtěli jsme, aby to bylo blues a poprosili jsme Ježka, vlastně jsme ho s Voskovcem přímo nutili, aby napřed složil melodii a my že pak dodáme slova. Byli jsme všichni tři z letního vedra líní a neschopní a byli bychom se nejraději viděli někde na pláži. Ježek také náladou ani nápadem neoplýval a říkal: ´Alespoň první řádku kdybyste vymysleli - volové - ať se mám čeho chytit.´ ? Plácali jsme, co nám přišlo na jazyk, až někdo pronesl: Netoliko, že je tma, ale nevidím? Ježek si začal pobrukovat, slova se mu zalíbila; Á teď to musíte opakovat - volové - zase dvanáct stop - ať to má pokračování.´? A tak písnička vznikla a pro večerní představení byla hotová. A byla ´napadnutá´, jak všechny Ježkovy písničky musely být."
I když ve svých blues Ježek (*25. 9. 1906, +1. 1. 1942) "melancholicky pozoroval svět", smutný nebyl. Naopak. Byl optimista, měl rád společnost a družné lidi, zábavy. Sám přivedl do Mánesa mezi výtvarníky skupinu moderních skladatelů, aby se pak stal duší při pořádání koncertů moderní hudby mezi "Obrazy a Vltavou" ve výstavní síni Mánesa.
S "Mánesáky" se jezdilo i do přírody - na Malši. Na loučce u mlýna s dovolením majitele trampovali přesně podle přísné klauzury - bez žen a milenek, sami se sebou, s ohněm a písněmi: Zde Ježek na harmoniku vyhrával svá tmavomodrá blues, trampské i lidové písně; ve svátek mistra Jana Husa učil kamarády husitský chorál.
Ale i hospůdky a staropražské pivnice dostaly jiný vzhled, když Ježek usedl k pianu. Staří páni profesoři z Akademie umění ožívali duchem vzkříšené bohémy a při zpěvu se stávali roztomile dětinskými. Zasmušilí měšťané, kteří v těchto prostorách denně probírali "politiku" a pronášeli své zpátečnické proslovy, dali se strhnout odbojnou písní samozvaného kapelníka. Životnost, veselost a kouzlo Ježkovy osobnosti překlenulo umělecké rozpory a rozmíšky, spojovalo generace a vytvářelo společenství kumpánů, jakému nebylo rovno. A bylo to tak podivuhodně prosté.
V době hospodářské krize a fašistického ohrožení mnoho písní Jaroslava Ježka zlidovělo. Zpívaly se nejen u táborových ohňů, ale i v ulicích, protože vyjadřovaly odhodlání všech lidových vrstev vzepřít se bídě, nespravedlnosti a nesvobodě! Aktuální naléhavé texty Voskovce a Wericha umocnil skladatel vždy novou, "napadnutou" melodií a rytmem vzrušené doby.
I v americké emigraci Ježek brzy vyhledal krajany, aby s nimi zpíval, učil je nové písně a stal se zakladatelem krajanského pěveckého sboru. Byl mezi svými zpěváky šťastný! Avšak talentovanému umělci a upřímnému kamarádu nebylo dopřáno vrátit se se svými druhy domů. Nedočkal se srdečného vítání avantgardních umělců v osvobozené vlasti. A bylo mu jen třicet šest let, když opustil svůj tmavomodrý svět.
Květa SíglováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad