Stalo se - Leden

1-2 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. ledna

Sedm Čechů z osmičlenné horolezecké výpravy zahynulo v noci na Nový rok ve slovenských Roháčích. Z neznalosti terénu si ustlali přímo v lavinovém korytě.

3. ledna

Každý člověk (včetně miminek) loni vyhodil do popelnice 440 kg odpadků. Je to dvojnásobek oproti roku 1994.

4. ledna

Česká ekonomika láme rekordy, stejně se však bude propouštět. Nejvíc budou postiženi lidé na železnici a státní úředníci..

5. ledna

Po padesáti letech se dostává před soud pumový atentát z roku 1957 ve Francii. Dva příslušníci čs. rozvědky chtěli zabít prefekta Štrasburku A. Trémeada. Bomba zabila jeho ženu.

6. ledna

Se žádostí o odškodnění za smrt, zranění nebo znásilnění za okupace vojsky Varšavské smlouvy se na ministerstvo vnitra obrátilo 307 lidí. Odškodnění bylo přiznáno jen sedmnácti!

8. ledna

Česko se chystá nakoupit dva milióny vakcín proti ptačí chřipce.

9. ledna

150. výročí narození zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda oslaví v jeho rodném městě Příboře na Moravě. Začala rekonstrukce rodinného domu, otevřena bude expozice a pozvání oficiální hosté. Vznikne i hospoda U Freuda.

10. ledna

Počet smrtelných zranění při dopravních nehodách klesá, ale dětí umírá rok od roku víc. Loni bylo mrtvých dětí 39, v roce 2004 o dvanáct méně.

11. ledna

Kdo z politiků vsadí v předvolebním klání na zlepšení životního prostředí, dopravy a bezpečí na ulicích, má u lidí šanci vyhrát.

12. ledna

Ultrapravicoví extrémisté chtějí v Letech u Písku postavit balvan - jako pomník zemřelým Romům, kteří tady za války byli ve sběrném táboře.

13. ledna

Prezident Klaus se cítí trapně kvůli tomu, že se premiér Paroubek omluvil maďarským antifašistům za odsun. Nebyl o tom předem informován.

14. ledna

Velký zájem veřejnosti budí vyšetřování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, vedené kvůli podporovanému dopingu v socialistickém Československu. Měli jsme být lepší, než kapitalističtí sportovci.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012