Slovo šéfredaktorky - Do nového roku

1-2 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

Vítáme nejen nový rok, ale hlavně naše nové předplatitele. Jsou jich z posledních týdnů na tři desítky a to - převážně z České republiky! Je to možná proto, že se rozneslo, že Český dialog je jeden z mála časopisů, ne-li jediný, který je zcela nezávislý a otiskuje články a názory, které by jinde tzv. neprošly. Nevím, zda-li se to dá takhle hodnotit, my především dbáme na to, abychom tiskli to, o čem jsme přesvědčeni, že je pravda a co má vypovídací hodnotu. Nezajímají nás bulvární zprávy, nestraníme žádné politické straně či hnutí. Rádi se ohlížíme za těmi momenty z českých dějin, na které můžeme být pyšni, a připomínáme osobnosti, které dovedly či dovedou tvořit a ne bořit. A že jich takových v naší minulosti bylo a ještě je dost?

Na druhé straně samozřejmě rádi pícháme do vosích hnízd arogantních papalášů - a že jich také je ještě stále dost! Na prvním místě náš suverénní pan premiér. Nejradši by zakázal noviny a novináře, nebo alespoň prosadil zákon na to, jak mají psát. Tedy přesněji - aby o něm psali jen dobře. A také o všech nohsledech, kterými se obklopil. O jím dosazeném ministru zdravotnictví Rathovi už bylo popsáno notně stran novinových deníků. Rath je čtrnáctý ministr zdravotnictví a asi osmý od socialistů. (Předtím však ten "korouhvička" prošel několik politických stran včetně pravicových). Snaží se pomáhat svému dobrodějci ve snaze přiblížit se roku 1948, tedy zestátnit co se dá a upevnit moc levice. Lékaři i lékárníci jsou z jeho zásahů a výhrůžek v poslední době ve stávkové pohotovosti. Ale nemíním tady rozebírat doktora Ratha, jemuž se i ve slušné společnosti přezdívá Srath. Spíš vás chci rozveselit posledním skandálkem, který postihl socialistu Michala Krause (taky "korouhvičku", která si odseděla v poslanecké lavici už dvacet let, dříve samozřejmě jako komunista). Tento zkušený politik, který např. loni dokázal beztrestně "přihrát" sportovnímu klubu, v kterém byl jeho syn, ze státního rozpočtu nějakých pár milionů, je teď stíhán za podezření z podvodného jednání. Ale ne za ty miliony, to už vyšumělo, jak je tady zvykem, ale protože se jakýsi Rakušan obrátil na naši policii, že mu Krausův komplic dluží 90 milionů dolarů (to je tedy také důvěřivec, když půjčí podivnému chlapíkovi takový obnos!) a na a ne je vrátit. Ten komplic sedí totiž v base za jiné podvody, ale teď vyplynulo na povrch "jako olej na vodu", že před pár lety byl s tímto Rakušanem a ještě s poslancem Krausem na obchodní cestě v Ghaně a že se tam ten ctihodný poslanec podepsal pod jakousi listinu jako direktor pro obchodní transakci týkající se kakaových bobů. A také, protože ten komplic už byl policií stíhán a měl obstavená konta, pan poslanec poslal z konta své matky 1,8 milionů do Ghany. Ale pak už prý neposlal zbývajících 15, které dle vyjádření komplice měly přijít jako úplatek a stále se to protahovalo, takže z kšeftu sešlo. Člověk by řekl, že když by mu někdo jiný chtěl sáhnout na miliony, že se bude bránit. Ne tak pan Kraus. Naopak tvrdí, že těch 1,8 "českých" patřilo tomu zavřenému. Ten zase tvrdí, že Krausovi. No, to je tedy situace. Když se nemůžou dohodnout, bylo by fajn, kdyby je poukázali na nějakou neutrální půdu. Třeba na náš tiskový fond. Moc by nám to pomohlo...

Pana poslance je moc veselé pozorovat, jak přistižen, plácá. Dokonce víc, než mladý frňous Gross, když měl aféru s bytem a penězi "od strýce". (Mimochodem, včera měla úspěšnou premiéru loutková hra v pražském divadle v Dlouhé ulici, inspirovaná milostným příběhem Šárky a Standy Grossových.)

"Já jsem tam byl jen jako turista. Že byl pan XY stíhán policií? To jsem opravdu nevěděl. A proč jsem poslal ty peníze přes konto mojí matky? No, protože jsem mu uvěřil, že měl nějaké technické problémy s převodem ze svého konta. A proč jsem se podepsal jako direktor? Nóó, v takové nějaké euforii?" a tak dále. Prostě, jak je nejen u nevěrných partnerů, ale hlavně u našich politiků hlavním heslem: zatloukat, zatloukat.

Kraus se na nátlak kolegů vzdal několika významných funkcí, nicméně, v parlamentu zůstat chce a nadále i na kandidátce pro příští volby? Bodejď by ne, kde jinde by za sezení v lavici mohl házet miliony českými až do Afriky, že?

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012