ČESKÉ BETLÉMY

Výstava na velmi oblíbené téma oslovuje snad nejvíce rodiny s dětmi, ale i laiky a odborníky. Betlémy vždy vytvářely nezapomenutelnou atmosféru Vánoc. Představují národní poklad.
Počet tvůrců, zhotovujících betlémy je úctyhodný - jejich tvorbě věnovali a věnují veškerý volný čas. A figurky z jesliček představují zpravidla ještě na Tři krále. V naší zemi vznikaly betlémy různých typů, například z Třeště na Českomoravské vysočině známé betlémy dřevěné vyřezávané, v Třebíči ručně malované na kartonu. Jejich předobrazem byl čin sv. Františka z Assisi: o Vánocích (1233) u prázdných jesliček s živým volkem a oslíkem nechal sloužit mši. O rozšíření tohoto zvyku po Evropě se poté zasloužili Jezuité z Řádu Tovaryšstva Ježíšova. První jesličky ve střední Evropě postavili v kostele sv. Klimenta v Praze (1560), a to z figur v nadživotní velikosti ? plošných, malovaných na dřevěných deskách či vyřezávaných ze dřeva, leckteré v kostýmech. Církevní zvyk instalace betlémů byl za panování Josefa II. označen za naivní a církve nedůstojný. Proto byly panovnickým výnosem z roku 1780 betlémy a jejich stavění z kostelů vykázány. Jejich obliba byla již však natolik značná, že si je zprvu šlechtici (jaký paradox!), později i prostí lidé začali stavět sami doma. Figurky zhotovovali ze dřeva, papíru, vosku, z chlebové střídy. Dnes mnozí máme doma alespoň jesličky z těchto materiálů. Leckde si před Vánocemi stavíme betlém od Mikoláše Alše či Josefa Lady.
To vše inspirovalo výtvarníka Františka Valenu, autora expozice a předsedu Spolku českých betlemářů. Vytvořil specielně pro výstavu dřevěné jesličky "Svatá rodina" v životní velikosti, včetně postaveného chlívku. Sám autor začal sbírat betlémy před 15 lety (první získal v sedmnácti letech). Další putování za symboly Vánoc realizoval postupně do všech regionů naší země. Skvosty objevil v Ústí nad Orlicí a v nejbližším okolí. Ústeckoorlický betlém, v majetku nejdříve majitele textilní továrny, později v dědictví jeho dvou dcer ? rozdělený spravedlivě na dvě poloviny (celých čtyřicet let), se podařilo umělcovi získat a sestavit znovu do jednoho celku.
Kromě F. Valeny jsou na výstavě zastoupeny díla J. Součka a mnohých jiných předních tvůrců, kteří se betlémářské tématice věnují. Expozici tvoří přes dvacet betlémů ? volných ve vitrínách, v hodinových skříních či ve tvaru slona. Doplňují ji krásné dobové vánoční a novoroční pohlednice s blahopřáními a předměty, tak typické pro vánoční čas.
Výstava České betlémy je otevřena v Muzeu hlavního města Praha (do 8. ledna 2006).
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad