Budiž čest dětským lékařům

Vzpomínka na slavnostní odhalení busty prof. MUDr. Jiřího Brdlíka ? jednoho z prvních českých dětských lékařů
Prosinec je měsíc vánočních svátků ? především svátků dětí. Proto chci vzpomenout osobnosti českého lékaře p. prof. Brdlíka, který se narodil 24. 10. 1883. Po maturitě na Akademickém gymnáziu a promoci na české lékařské fakultě tehdy ještě Univerzity Karlo-Ferdinandovy v r. 1911 nastoupil jako nejprve neplacený, posléze placený asistent na mladou vzniklou 1903 Dětskou kliniku České lékařské fakulty. V r. 1919 nezaváhal a jako nejmladší odjel se skupinou lékařů ? profesorů a docentů do Bratislavy, kde založili tamější lékařskou fakultu. Stal se na ní mimořádným profesorem a přednostou dětské kliniky. V r. 1920 řádným profesorem. V akademickém roce 1927/28 zastával místo rektora Komenského univerzity. Slovenská pediatrie si prof. MUDr. J. Brdlíka u vědomí jeho zakladatelské práce velmi váží. Po návratu do Prahy v r. 1930 začal působit v Nalezinci, poté se stal přednostou Kliniky novorozenců, 1932 přednostou 1. a o tři roky později 2. dětské kliniky. Po válečné přestávce pokračoval v práci v čele 2. dětské kliniky. Do důchodu odešel v r. 1957. Patří pro svůj život, který od mládí byl službou těm nejbezbrannějším ? dětem ? k zakladatelům moderní pediatrie.
Prof. J. Koutecký cítil dlouhá léta nejen jako akademický funkcionář, ale i osobně dluh vůči kolegovi a člověku, který obětavě pracoval pro vědu dlouhých čtyřicet šest let. V letošním roce se mu podařilo dluh nejenom osobní profesorovi J. Brdlíkovi splatit. V pěkném říjnovém odpoledni jsme mohli spatřit tvář člověka, který stál u počátků československého dětského lékařství. Stalo se tak 18. října 2005, dlouhých 40 let po jeho smrti. Busta mladé výtvarnice Moniky Havlíčkové, asistentky sochařského ateliéru prof. J. Beránka na Vysoké škole umělecko-průmyslové zdobí nároží domu č. 1 na Malostranském nábřeží, kde prof. J. Brdlík bydlel od r. 1931 až do své smrti 1965. "Tam žil, pracoval, přemýšlel, radoval se a někdy byl i smutný," řekl ve svém projevu prof. J. Koutecký a já vzpomněla na dávnou větu mé venkovské babičky: "Nic není v životě horší, než dívat se do hrobu vlastního dítěte." První dítě jí zemřelo několik měsíců po porodu. Dětští lékaři ? ti z rodu profesora J. Brdlíka, J. Kouteckého a další o tom také vědí své. Budiž jim čest!
Laskavým mecenášem, který umožnil vytvoření busty, byl ing. Jiří Michal, generální ředitel Zentivy. Inspirací mé podzimní vzpomínky je text projevu prof. MUDr. J. Kouteckého při odhalení busty v říjnu 2005.
PhDr. Jana VolfováHistorička
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad