Co řekli politici při 16. výročí 17. listopadu

Prezident Václav Klaus:
Vždy rozpačitě odpovídám na otázku, jestli je těch šestnáct let málo, nebo moc. Je už to strašně dávno, nebo skoro úplně včera? Myslím, že se toho u nás událo moc. Změn, které udělalo to otevření, osvobození člověka od tisíců zákazů, příkazů, které blokovaly naše životy po minulé půl století. To je tak obrovský dar, který jsme dostali, že mně pořád deprimuje, že je nedostatečně oceňován. My musíme trpělivě dokolečka vysvětlovat, že svoboda je to všechno, co jim můžeme nabídnout, a teď už je jen a na nich, aby se dokázali v tom svobodném světě realizovat. Já to neříkám příkře, jistě jsou i tací, kteří to nezvládnou a je třeba jim pomoci. Ale jako dominantní princip tady je svoboda. To je přece něco naprosto úžasného.
Premiér Jiří Paroubek:
Je Komunistická strana Čech a Moravy pro demokratický režim nebezpečná? Není. Komunisté nepřipravují revoluci, nemají skladiště zbraní? pracují naopak v zastupitelstvech, pracují v parlamentu. Je to nebezpečí pro demokracii? Znovu říkám, že ne. V zemi existuje absolutní sociální smír ? takový tady nikdy nebyl. Ani v moskevském Kremlu nesedí Stalin. Zakázat komunisty? Jenomže, kde se takové zákony zastaví? Kdo bude následovat po komunistech: Socialisté? Homosexuálové,? Cyklisté? Nebo kdo ještě přijde na řadu?
Místopředseda Senátu Petr Pithart:
Že dnes českým komunistům jako dříve neporoučí Moskva, kde už nesedí Stalin ani Brežněv? To je od pana premiéra Paroubka trochu laciná výmluva a problém spolupráce s komunisty se tím ze světa nesprovodí. Na jeho místě bych byl o poznání obezřetnější. Hodně bych si rozmýšlel žádat komunisty o podporu.
Exprezident Václav Havel:
Šestnáct let po pádu železné opony zůstává étos sametové revoluce zapomenut a dnes je jen předmětem sentimentální vzpomínky, případně posměchu. Pro Českou republiku je po pádu komunismu charakteristické to, že ze dne na den provedená privatizace dala vzniknou ekonomickým elitám, jejich součástí byly nomenklaturní lidé. Jejich napojením na politickou reprezentaci tak vznikl uzavřený systém, který přetrval do dnešní doby. Což mimo jiné přispělo k růstu preferencí KSČM. Ale lidé nejsou hloupí. Navršené problémy cítí a volají po změně.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad