T. G. Masaryk a československé legie

Úspěšná putovní výstava Miloše Trnky v České republice
U příležitosti dne české státnosti 28. září 2005 byla v sále "Pod věží" v jihočeské Třeboni uspořádána slavnostní vernisáž výstavy "T. G. Masaryk a československé legie". Při slavnostním zahájení zazněla památná skladba "Hoši od Zborova", kterou zahrál na klavír Petr Šerý. Poté vystoupil s pásmem lidových písní Sdružený pěvecký sbor Pěslav-Ozvěna pod vedením sbormistra J. Masopusta. Zasvěcené příspěvky přednesli autor výstavy Miloš Trnka, senátor Mgr. Petr Eybert (ODS), pod jehož záštitou se výstava konala, známý filmový historik Karel Čáslavský a starosta města Třeboně Jiří Houdek.
Excelentní výstava obsahovala dvě tematické části. První z nich byla věnována T. G. Masarykovi, 155. výročí narození této významné osobnosti. Zaměřila se na jeho cestu kolem světa a návštěvy legií v Itálii, Francii, Americe a v Rusku. Návštěvníci mohli shlédnout velký počet historických a dokumentárních fotografií, včetně Masarykova slavného návratu do vlasti. Druhá část výstavy byla umístěna v deseti vitrínách a obsahovala materiály, které ilustrovaly život a činnost československých legií, významně se podílejících na vzniku samostatné Československé republiky. Zajímavé exponáty přiblížily jejich činnost v letech 1915 až 1920. Vedle bohaté fotodokumentace zde byla vystavena řada předmětů: medai-le, vojenské řády, vyznamenání, odznaky, zbraně, sošky, pohlednice, dopisy a noviny. Pozornost přitahovaly také uniformy a výstroj legionářů.
Autor projektu Miloš Trnka si pro tuto výstavu vybral jednu etapu ze života profesora Masaryka, tzv. "Cestu kolem světa". Ve svém projevu zmínil, že z jeho pohledu "právě na této cestě přispěl Masaryk ke zformování čs. legií uvnitř armád zemí, bojujících proti Rakousku-Uhersku. Zde tvrdou prací, vytrvalostí a houževnatostí, ale někdy i nekompromisním postojem, několikrát i nasazením vlastního života, šel příkladem za vydobytí svobody a demokracie našich národů". Na závěr Trnka připomenul "že mnoho lidí přineslo oběti ve věznicích německého gestapa, v koncentračních táborech a na popravištích komunistické diktatury a proto si musíme neustále připomínat naši historii, činy našich předků i oběti našich hrdinů. Nesmíme proto zapomínat, že jsme národ s minulostí, s vlastní historií a vlastní řečí?" Senátor Petr Eybert hovořil o Masarykově přesvědčení nutnosti změn v rakousko- -uherské monarchii a ve svém proslovu shrnul Masarykovo úsilí: "Odešel na začátku 1. světové války do ciziny a již od roku 1915 v prohlášení Českého zahraničního komitétu požadoval, aby v poválečném uspořádání bylo Československo samostatným státem. Podporoval vznik Československé národní rady, jejímž předsedou se stal v únoru 1916. V letech 1917 a 1918 vyjednával v tehdejším Rusku o založení českých legií, především z vojáků přešlých z rakousko-uherské armády do ruského zajetí. Pittsburskou dohodou získal pro myšlenku vzniku samostatného československého státu krajany žijící v USA a 18. října 1918 ve Washingtonu vyhlásil jako předseda prozatímní československé vlády "Deklaraci nezávislosti Československa". Po návratu do vlasti byl zvolen 14. listopadu 1918 prezidentem, opakovaně pak v letech 1920, 1927 a 1934. Svojí autoritou, vlivem, rozhledem a pracovitostí měl absolutně největší podíl na budování demokracie v našem, tehdy novém státě. K prosazení jeho myšlenek jistě velmi pomohlo zejména na počátku i to, "že se mohl opřít o vojenskou sílu čs. legií, vzniklých nejen v Rusku, ale i ve Francii, Srbsku a Itálii.?
Unikátní výstava přispěla k rozšíření znalostí jak o historii našeho státu a objasnění úlohy a osobnosti T. G. Masaryka, tak k přiblížení činnosti čs. legií. Kniha návštěvníků svědčí svými nadšenými zápisy o úspěchu celé akce.
Putovní výstava probíhala od června do září v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech, do 28. října v Třeboni a nyní je instalována v Chýnově u Tábora.
listopad 2005
Miroslav KrálJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad