Hodiny a hodinky

V letošním roce si Uměleckoprůmyslové museum v Praze připomíná 120 let od svého vzniku. Jeho snahou je zpřístupnit sbírky v celém rozsahu. Budova UPM je v současné době zcela zaplněna: stálá expozice Příběhy materiálů (1. patro) je tvořena od r. 2000, ve druhém patře jsou depozitáře. Sál pod názvem Stroje času je proto poslední možností, jak zpřístupnit další část sbírek muzea. Nevyhovující prostory je možné vyřešit jedině stavbou nové budovy, o níž se již dlouho, zatím bez konkrétních výsledků jedná. Problémem jsou samozřejmě ? jak jinak ? finance, protože stejný požadavek na rozpočet Ministerstva kultury mají v současné době i jiné dvě důležité instituce, Národní muzeum a Národní knihovna.
Nově otevřená sbírka hodin, hodinek a měřících přístrojů klade důraz na proměny času, a to z hlediska uměleckého ztvárnění hodinových schránek a zdokumentování vývoje mechaniky hodinového stroje. První průlomová výstava hodin byla realizována v roce 1977, další v roce 1998. Sbírkový soubor byl za tu dobu obohacen o mnohé přírůstky, u nichž byl vždy kladen důraz na rozmanitost a uměleckou úroveň předmětů. Stal se tak základem nové expozice, kterou můžeme řadit k nejvýznamnějším a nejcennějším kolekcím svého druhu. Přes "společné plynutí času a jeho uchopení člověkem prostřednictvím měřících přístrojů, které je stejně staré jako lidstvo samo" (text k výstavě), patří hodiny a hodinky ke dvěma různým sbírkám.
Sbírka hodin je jednou z největších u nás, druhově i výtvarně velmi bohatá. Na rozdíl od Národního technického muzea , které se soustřeďuje na mechaniku hodin, UPM soustřeďuje hodiny umělecky tvarované a bohatě zdobené. Především v pozoruhodném souboru hodin interiérových. K nejvzácnějším patří interiérové kolečkové hodiny, v nichž se odrážejí různé slohy v obdobích jejich vzniku i v umístění v prostoru, k nejstarším se řadí hodinový stroj (z 1. pol. 16.století). Přední umělci, architekti, sochaři i malíři vytvářeli hodinové schránky ? jako pýchu majitelů a doklad mistrného uměleckořemeslného zpracování (sběratelsky velmi atraktivní). Stolní a věžové hodiny, zvláště sluneční hodiny a astronomické přístroje (od J. Steinmeissela, E. Habermela, A. Pleningera, J. Engelbrechta), které se do sbírek dostaly od mecenášů a zakladatelů muzea v době jeho vzniku, svědčí o rozmachu astronomie a astrologie za vlády Rudolfa II. Základem vystavené kolekce jsou šlechtické a měšťanské hodiny, dále klasicistní hodiny francouzské, empírové sloupkové, rámové a obrazové doby biedermeieru. Hodiny jako součást dobového interiéru (navrhovali je J. Koula, D. Jurkovič, J. Kotěra, J.Gočár), secesně tvarované, technicky pojímané v duchu funkcionalismu. Sbírka hodinek je součástí sbírky šperků a drahých kovů, odpovídající charakteru těchto krásných mininiaturních skvostů. Z celkového počtu 900 exemplářů, z nichž 300 jsou samostatné hodinové strojky, výstava představuje výběr nejkrásnějších a nejzajímavějších druhů. A to přibližně ze stejného časového období jako jsou hodiny ? od 16. po 20. století. Hodinky-"šperky" nejsou pouze dílem hodinářů, ale vizitkou nápaditosti, výtvarného umu a mistrovství těch nejlepších zlatníků, klenotníků, medailérů i emailérů doby. Díla uměleckých řemeslníků zůstávají až na výjimky anonymní, naopak hodináři jsou připomenuti svými signaturami na zadní platině strojků či ciferníku.
K expozici Stroje času ? sbírka hodin a hodinek (hlavní budova UPM) vychází publikace s bohatým obrazovým doprovodem, stejně jako typový šátek z ručně malovaného hedvábí s motivy vystavených exemplářů.
V Uměleckoprůmyslovém museu můžete ještě shlédnout:
- Výstavu Zahrada UPM v Praze dříve a nyní (přízemí muzea). Výstava přibližuje historickou a současnou podobu pozemku pro přístavbu muzea (již v r. 1912).
- novou instalaci Karlštejnského pokladu (Votivní sál muzea)
- novou část stálé expozice textilu Navěky tvá, věnovaná tématu svatebních šatů.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad