Sokol - Z XXI. sletu Americké obce sokolské

Americká obec sokolská pořádala ve dnech 21.–25. 6. 2005 v Chicagu XXI. slet.
Účastnil jsem se jej jako delegát ČOS a o své zážitky bych se chtěl s vámi rozdělit.
Slet začal 21. 6. odpoledne poradou organizátorů a večer zahajovacím ceremoniálem v Berwynu ve sportovní hale Morton West High School. Před vlastním zahájením poletovaly mezi plochou haly a diváckými tribunami plastové balony s logem sletu a později se všichni diváci zúčastnili soutěže o ceny: házení papírových šipek vlastní výroby do kruhů na ploše haly. Výzdoba haly navozovala cestu na slet: makety aut, autobusů a vlaků vždy se sletovými a sokolskými logy. Vztyčené prapory zúčastněných žup a jednot byly dekorovány sletovými stuhami. Následovala řada pěkných a s nadšením zacvičených pódiových vystoupení sokolských jednot. Také diváci byli spokojeni. Závěrečný "vláček", který společně vytvořili, odvezl všechny na slet.
V dalších dnech se konaly sletové soutěže zdatnosti, soutěže v pódiových skladbách, ve fitness, ve sportovní gymnastice, v pochodování, v basketbalu tři na tři, volejbalu, v golfu a v bowlingu. Závodilo se současně na několika místech od sebe dosti vzdálených. Navštívil jsem závody ve sportovní gymnastice, kde se soutěžilo v několika věkových i výkonnostních kategoriích od začátečníků až po vyspělé gymnasty. Ve školní sportovní hale měli zajímavou konstrukci zabraňující posunutí nářadí (hrazda, kruhy, bradla).
Vyhlášení vítězů žactva probíhalo průběžně s ukončením každého závodu, ostatní obdrželi medaile při pátečním večeru vítězů. Přátelská atmosféra a společná radost z úspěchů nejlepších sportovců a jejich domovských jednot vládla celým večerem ve velkém sále restaurace Carslie. Nás potěšila přítomnost několika sokolských závodníků černé barvy pleti. Po rozdělení medailí menší děti soutěžily v tanci pod snižující se laťkou, pro dospělejší byla připravena taneční zábava, byla předvedena skladba All Sokol, složená pro sletové finále.
V sobotu 25. 6. od 12 hodin byla na programu zkouška hromadných vystoupení. Někteří členové české výpravy, která před sletem podnikla turistický poznávací zájezd po Americe, ještě v Praze nacvičili pod vedením Jariny Žitné skladbu All Sokol, určenou všem věkovým kategoriím cvičenců, na ploše rozlišených barvou trička a obtížností cviků. Vystoupili v ní i cvičenci jiných skladeb. Při zkoušce jsme byli zařazeni na konec levého křídla cvičenců po jedné zkoušce, při které se pochopitelně vyskytlo ještě pár chyb. V 18 hodin bylo předvedení hromadných skladeb zahájeno slavnostním nástupem všech účastníků s vlajkami a prapory. Po úvodním ceremoniálu s hymnami a projevy jsem dekoroval prapor Americké obce sokolské stuhou ČOS. Cvičenci představili sedm hromadných skladeb od těch pro nejmenší přes žáky a žákyně, dorostence a dorostenky, muže a ženy až po seniory. Součástí vystoupení byla i skladba s lidovými tanci z Čech, Moravy a Slovenska. V přestávkách se konal závod siláků v přetahování lanem a běžecká štafeta. Výše zmíněná skladba All Sokol dopadla dobře a vhodně zakončila celé vstoupení. Po závěrečném ceremoniálu zůstali cvičenci poslední skladby na ploše, loučili se navzájem i s diváky a vytvořili tak spontánní a srdečná závěr sletu.
Sokolové ze zámoří chtějí přijet na XIV. slet do Prahy ve velkých skupinách, jen Chlapáků II prý přijede dvaasedmdesát. Děkujeme, Chicago, a těšíme se na sletové setkání v Praze!
Miroslav Vrána, náčelník ČOS v časopise SOKOL 8–9/05How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad