Neklidné srdce

místo aby spalo,
uprostřed noci
za tebou chce jít.
Něco se děje
a možná už i stalo,
už všude zhasli
a měl bych s tebou být….
Zpíval v šedesátých letech v duetu s Jiřím Štědroněm Milan Černohouz, rodák z Kolína. Vychodil sice v Semilech střední elektrotechnickou školu, ale potom přešel na brněnskou konzervatoř, kde studoval zpěv, který mu byl bližší.
Už v dětství zpíval v Liberci s pěveckým sborem Severáček, později s jabloneckým Orchestrem Ladislava Bíma a konečně více než čtvrt století s tehdy velmi populárním Orchestrem Gustava Broma, po boku Vladěny Pavlíčkové, Jiřího Štědroně a Heleny Blehárové. Tomuto orchestru (dnes vedeném Vladem Valovičem) zůstal s přestávkami věrný dodnes, vystupuje na akcích pořádaných nadací Gustava Broma. Všestrannost jeho repertoáru je pověstná: jen pro brněnský rozhlas nazpíval 900 snímků, z nichž nejméně 750 je uloženo v rozhlasovém archivu. Říká, že s Bromovým orchestrem projezdil půlku světa, například Německo, Belgii, Holandsko, Rakousko... v USA však byl s orchestrem Moravanka Jana Slabáka. Hostoval v programech Hany a Petra Ulrychových, objevoval se v pořadech Brněnské kolo a zpíval na velkých festivalech, jakými byly Bratislavská lyra a Děčínská kotva. Společně s Vladěnou Pavlíčkovou vystupoval nějakou dobu i v Polsku. Pak se Milan Černohouz přestěhoval do Prahy.
Zpíval a zpívá nejen swing a pop, ale i lidovky, např. s Veselkou Ladislava Kubeše, se kterou vystupuje od konce 80. let. Natočil s ní více než padesát CD a za některá obdržel Stříbrné, Zlaté i Platinové desky.
V roce 1993 si Milan Černohouz spolu s manželkou otevřel v Praze na Vinohradech v Budečské ulici útulnou vinárnu U Stréců, kde zpívá s kytarou a za doprovodu pianisty Ivo Cíle resp. Zdeňka Urbanovského všemožné evergreeny (i anglicky), písničky trampské, ale i ty ze Semaforu. A ovšem české a moravské lidovky.
Proč "U Stréců"? Někteří lidé prostě nikdy nestárnou - a k nim patří i Milan Černohouz (*1943). Už v roce 1971 se svými přáteli založil v Ivančicích "Spolek tetin a stréců", resp. "Fakultu velkomoravskou strécovskou." "Jejim absolventem se může stát každý, kdo má lásku k muzice a úctu k člověku, " říká Milan Černohouz. "Strécovství " kolektivní je udělováno sborům, kapelám, orchestrům, ale i jednotlivcům. "Stréci" mají svou vědeckou radu i svou nadaci a své velvyslance po celém světě...
Tím však aktivity Milana Černohouze ještě zdaleka nekončí! Vystupuje i s Bohemia Big Bandem Bohuslava Volfa, orchestrem Mercury Karla Stiefela, Big Bandem Václava Kozla a s brněnským Army Big Bandem...
Myslím si, že mu klidně můžeme věřit, když prohlašuje, že bez muziky by umřel!
Michaela Swinkels-NovákováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad