Neklidné srdce

11 2005 Kultura česky
obálka čísla

místo aby spalo,

uprostřed noci

za tebou chce jít.

Něco se děje

a možná už i stalo,

už všude zhasli

a měl bych s tebou být….

Zpíval v šedesátých letech v duetu s Jiřím Štědroněm Milan Černohouz, rodák z Kolína. Vychodil sice v Semilech střední elektrotechnickou školu, ale potom přešel na brněnskou konzervatoř, kde studoval zpěv, který mu byl bližší.

Už v dětství zpíval v Liberci s pěveckým sborem Severáček, později s jabloneckým Orchestrem Ladislava Bíma a konečně více než čtvrt století s tehdy velmi populárním Orchestrem Gustava Broma, po boku Vladěny Pavlíčkové, Jiřího Štědroně a Heleny Blehárové. Tomuto orchestru (dnes vedeném Vladem Valovičem) zůstal s přestávkami věrný dodnes, vystupuje na akcích pořádaných nadací Gustava Broma. Všestrannost jeho repertoáru je pověstná: jen pro brněnský rozhlas nazpíval 900 snímků, z nichž nejméně 750 je uloženo v rozhlasovém archivu. Říká, že s Bromovým orchestrem projezdil půlku světa, například Německo, Belgii, Holandsko, Rakousko... v USA však byl s orchestrem Moravanka Jana Slabáka. Hostoval v programech Hany a Petra Ulrychových, objevoval se v pořadech Brněnské kolo a zpíval na velkých festivalech, jakými byly Bratislavská lyra a Děčínská kotva. Společně s Vladěnou Pavlíčkovou vystupoval nějakou dobu i v Polsku. Pak se Milan Černohouz přestěhoval do Prahy.

Zpíval a zpívá nejen swing a pop, ale i lidovky, např. s Veselkou Ladislava Kubeše, se kterou vystupuje od konce 80. let. Natočil s ní více než padesát CD a za některá obdržel Stříbrné, Zlaté i Platinové desky.

V roce 1993 si Milan Černohouz spolu s manželkou otevřel v Praze na Vinohradech v Budečské ulici útulnou vinárnu U Stréců, kde zpívá s kytarou a za doprovodu pianisty Ivo Cíle resp. Zdeňka Urbanovského všemožné evergreeny (i anglicky), písničky trampské, ale i ty ze Semaforu. A ovšem české a moravské lidovky.

Proč "U Stréců"? Někteří lidé prostě nikdy nestárnou - a k nim patří i Milan Černohouz (*1943). Už v roce 1971 se svými přáteli založil v Ivančicích "Spolek tetin a stréců", resp. "Fakultu velkomoravskou strécovskou." "Jejim absolventem se může stát každý, kdo má lásku k muzice a úctu k člověku, " říká Milan Černohouz. "Strécovství " kolektivní je udělováno sborům, kapelám, orchestrům, ale i jednotlivcům. "Stréci" mají svou vědeckou radu i svou nadaci a své velvyslance po celém světě...

Tím však aktivity Milana Černohouze ještě zdaleka nekončí! Vystupuje i s Bohemia Big Bandem Bohuslava Volfa, orchestrem Mercury Karla Stiefela, Big Bandem Václava Kozla a s brněnským Army Big Bandem...

Myslím si, že mu klidně můžeme věřit, když prohlašuje, že bez muziky by umřel!

Michaela Swinkels-Nováková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012