Galerie hlavního města Prahy - Alfons Mucha: Slovanstvo bratrské

Se představuje kresbách, které nebyly nikdy předtím zveřejněny. Originální vizi autora v jeho konkrétních návrzích k noční slavnosti na Vltavě (ze 3. července 1926) u příležitosti VIII. Všesokolského sletu. Mucha zde spojil tradici živých obrazů s hlavními tématy svého životního díla – Slovanské epopeje.
Večerní představení na řece (pro 2000 lidí na 41 lodích), efektně i barevně nasvícené a s hudebním doprovodem, bylo myšleno jako "dramatický cyklus rozměrných fresek historicko-symbolických, jež rozvíjejí myšlenku slovanského bratrství celými dějinami, polomytickou dobou počínajíc až do dnešních dnů". Velkolepá podívaná začínala večer v devět hodin a odehrávala se v prostoru od Železničního mostu k severnímu cípu ostrova Střeleckého. Autory liberta byli Alfons Mucha a Karel Hlava, výpravu provedl J. M.Gottlieb z Národního divadla (dle Muchových a Šalounových návrhů). Původní představa byla, že hra se bude opakovat čtyři hlavní večery a v dalších letech jako všenárodní pražská slavnost, "která by byla při hromadných zájezdech venkovanů do Prahy důstojnou náhradou přežitých a povrchních slavností svatojánských", se neuskutečnila. Velká bouře a s ní velká voda vzaly již při prvním večeru většinu dekorací a proto byla další produkce zakázána. Svědectvím projektu zůstaly tak Muchovy perokresby s akvarelem či kvašem, zachycující alegorické vory a koráby fantaskních tvarů s planoucími ohni na temném pozadí.
Expozici doplňuje publikace s reprodukcemi všech kreseb, dobovými fotografiemi a odbornou studií k tématu.
(Dům U Zlatého Prstenu do 26. 2. 2006)How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad