We Owe Them Our Freedom

The names of 88 Czech and Slovak RAF pilots were engraved among other names on the bronze monument erected and unveiled by Prince Charles in September, 2005 at a spot by the Thames, opposite the London Eye and next to Parliament, to pay tribute to the heroes of the Battle of Britain. Our compatriots shot down 56 hostile aircraft and hit 20 more.
In one day - September 7, 1940 - London alone was attacked by 1,000 German aircrart. Standing in their way were 2,936 pilots. Although mainly British, one in six flyers were volunteers from other countries. In their Hurricanes and Spitfires, they fought off the German onslaught so bravely and relentlessly that by mid-September Hitler had abandoned his invasion plans.
Winston Churchil enshrined the achievement with the eternal phrase: "Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few." (The official Czech translation: "Na poli lidských konfliktů nikdy tak velké množství nevděčilo za tak mnoho tak nepatrné hrstce." Of those ‘few’, 544 were killed in the battle and another 795 did not survive the war.
Lining the outer walls of the two eight-ton blocks of the monument carved by sculptor Paul Day are the names of every Allied pilot who fought the battle, plus two far-sighted if unsung heroes: R. J. Mitchell, the designer of the Spitfire, and Sydney Camm, designer of the Hurricane. The names of the pilots are divided by country, highlighting the remarkable number of non-British heroes - Poles, Czechs, South Africans, Canadians and so on.
The 1,8 million pounds needed for the project was raised through private donations. The Daily Mail and Lidové noviny praised the Czech government for contributing the sum of 52,000 pounds, or 2,5 million Czech crowns.
Bohuslav HynekHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad