15 years of Czech Dialogue - Czech Dialog = Eva Střížovská

Czech Dialog is, without any doubts, Eva Střížovská.
The fortunate idea to start a magazine, a dialogue between Czechs at home and Czechs abroad, struck her in 1990. We, who lived abroad in that time, of course had magazines in Czech (e.g. Polygon, Zpravodaj, Zapad etc.) and there were naturally many magazines published in Czechoslovakia too, but contacts or any kind of a dialogue was, indeed, out of the question.
Due to the political changes after 1989, many Czech periodicals abroad put an end to their existence. The new Czech periodicals were for us easy to get, but they mostly did not pay any adequate attention to Czechs abroad. And this was a chance for Czech Dialogue!
Since a number of years, some of the articles have also been translated into English. One of the reasons was that many Czechs, who are very interested in the country of their ancesters, do not speak and read in Czech. And last but not least, also our foreign partners. My Dutch husband and daughters not only glance at each number, they do read the articles in English and often ask me questions about the articles in Czech.
However after the fall (?!?) of the communist regime, many new periodicals appeared, as I have mentioned above, many of them did not survive. The magazine of Eva Střížovská holds on for 15 years now and let´s hope it will do so for many years to come!
How has Eva Střížovská succeeded ?
She certainly has no rich sponsors or regular income sources from official institutes. But in fact, we all very well know why. She has been making a magazine full of interesting information from politics, history and culture, not only from Czechia, but also from all countries where Czechs live. Dear friends of Czech Dialogue, you too have certainly spent many pleasant moments with this magazine and many of you also with Eva Střížovská herself.
So you too have some (maybe even funny) memories. Please, write us about them!
Michaela Swinkels-NovákováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad