EMIGRANTI místo MODELEK ANEB PŘEHLÍDKA trik PROTI KOMUNISMU V ČESKÉM CENTRU VE VÍDNI

10 2005 Aktuality česky
obálka čísla

Trička se soutěžními návrhy tentokrát nepředváděly mladé modelky, ale pánové středního věku z řad emigrantů, kteří komunismus zažili na vlastní kůži: Jiří Chmel, Tomáš Haleš, Dalibor Hýsek, Jiří Zajonc, Ludvík Kavin, Michal Dziaček.

Dne 29. září, se v příjemné atmosféře Českého centra ve Vídni konala módní přehlídka při příležitosti oficiálního zahájení prodeje triček projektu TRIKEM PROTI KOMUNISMU.

Zahájení večera se ujal ředitel Českého centra pan Marcel Sauer a přítomným hostům vysvětlil, proč České centrum podporuje aktivity tohoto typu. Mimo jiné předčítal vybrané pasáže ze Zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Po něm se slova ujal čestný host večera pan Jiří Gruša a v krátké úvaze vysvětlil svůj názor na přetrvávající nebezpečnost komunistického režimu. Mimo jiné řekl: "Jsou situace, kdy je třeba si připomenout, proč se nám komunismus přihodil. Spousta lidí už na to začíná zapomínat. Lidé začínají mít z komunismu sentimentální pocit a této nostalgii je třeba čelit". Na závěr vystoupil Libor Kleček, jeden z organizátorů projektu Trikem proti komunismu, a stručně přiblížil historii vzniku a hlavní myšlenku celé výtvarné akce.

Samotná módní přehlídka probíhala v netradičním duchu. Na místo éterických top modelek se na molu objevili lidé z masa a kostí. Pánové středního věku z řad emigrantů, kteří mají se zločinností komunistického režimu osobní zkušenost. Za velkého aplausu diváků předvedli výběr z triček s antikomunistickými motivy.

Po závěrečném defilé všech modelů se ve velmi vstřícné atmosféře živě diskutovalo a právě předvedená trička si bylo možné zakoupit přímo na místě. "Lidé nám trička doslova brali pod rukama a my jsme nestačili prodávat," říká Libor Kleček. Devadesát triček prodaných za pouhý večer a přítomnost rakouských médií jen potvrzují předchozí slova a velký zájem o tuto akci Českého centra.

Trikem proti komunismu je kampaň za snížení popularity a volebních preferencí komunistů a komunismu v České republice, která se před několika měsíci rozjela na internetu, ale i v reálu. Organizátoři nechtějí, aby ochota některých našich politiků spolupracovat s představiteli KSČM, spolu s nezájmem mnoha občanů o účast ve volbách dospěla až k opakování komunistické diktatury.

Po volbách, které by KSČM katapultovaly k moci, by mohlo být už pozdě. Trikem proti komunismu je cesta, jak moderním způsobem oslovit velké množství lidí, neboť triko jako jedna z nejrozšířenějších součástí oblečení představuje obrovskou reklamní plochu. Navíc je oblíbenou součástí šatníku mladých lidí, kteří již "na vlastní kůži" nezažili komunistický režim a měli by se zamyslet nad jeho nebezpečností.

Kontakt:

dekomunizace@mowshe.cz

www.dekomunizace.cz

tel: +420 257 313 832

Za organizátory:
Ondřej Matyáš

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012