MUSAION - Národopisné muzeum Letohrádek Kinských

Po dlouhé řadě odmlčení, trvající téměř dvacet let, v září 2005 byl slavnostně otevřen nový muzejní areál Musaion, nový expoziční celek českého národopisu v Letohrádku Kinských. Název Musaion pochází z řeckého "chrám múz". Novým otevřením této tradiční české instituce se završuje dlouhodobý proces obnovy, kterou chápeme ve dvou polohách. Je to samotná obnova památkově chráněného objektu, pro svou čistou architektonickou podobu letního sídla doby klasicismu, kterou zakoupilo město Praha od šlechtické rodiny Kinských a z hlediska muzejní práce obnova tradiční muzejní instituce, věnované českému národopisu v jeho prostorách.
Národopisná expozice věnovaná české lidové kultuře vypovídá především o vztazích člověka a jeho prostředí, připomene hodnoty všedních dnů i svátků se začleněním množství exponátů z oblasti tradičního odívání, bydlení a hospodářství. Zvláštní díl expozice se věnuje lidovému umění a dokladům duchovní kultury se zaměřením na lidové zvyky v průběhu roku i lidského života.
Stálá expozice v 1. patře je věnována ve výběrové řadě hlavním a zároveň jedinečným bodům lidové kultury a umění. Shlédneme zde tradiční masopustní masky, doklady velikonočních obchůzek v barvitém celku ozdobených ratolestí, velikonočních kraslic, stejně jako vážné hodnoty lidového umění s motivy velikonočního evangelia. Výrazným dílem expozice je sál věnovaný Vánocům s rozměrným betlémem. Mezi rodinnými zvyky vévodí svatba, instalovaná ve velkém dioramatu s ozdobeným svatebním vozem a svatebčany v obřadních krojích. Středovým prostorem je sál, věnovaný lidovému umění, kde v souznění s klasicistní architekturou jsou představovány unikátní sbírkové fondy z oboru dřevořezby, sklomalby, kaligrafie a výšivky.
Sférou pohledového vjemu je barevnost výstavy, která v různém pojetí dokresluje atmosféru jednotlivých pasáží scénáře – temná zeleň lesa vedle jásavé žluti pole v čase žatvy, indigově modrá a terakota jako symbol řemeslných projevů, kontrast bílé a šedé v narození a smrti člověka. Unikátní je rovněž osvětlení výstavy, speciální vitriny a další technické novinky, které expozice přináší do světa muzejní prezentace.
Prohlídkou expozice však návštěva Musaionu nekončí, ale začíná. V přízemí Letohrádku čekají na návštěvníky živé provozy řemeslné a rukodělné práce, v hale muzea se budou pravidelně pořádat různé folklorní akce, ve výstavním sále se budou střídat výstavy a další doprovodné akce, doplňující obraz expozice o soudobé projevy a nové trendy oboru etnologie.
Pro navázání kontaktu s návštěvníkem je zde připraven vedle zmíněných živých provozů i speciální besední sál pro diskuse nad danými tématy, pro besedy se školami, výtvarníky, folkloristy a dalšími zájemci o národopisnou kulturu. Ke zpříjemnění pobytu nechybí ani kavárna s možností posezení v sousedství nově rekonstruovaného parku, prodejna suvenýrů. Chystá se zde i služba specializované cestovní kanceláře, která návštěvníky doprovodí na zajímavá místa, kam expozice nedosáhne.
-helka-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad