Dřevěné kostely a kaple Moravy a Slezska

Díky specifickým geografickým, sociálním a národnostním podmínkám u nás se dřevěné sakrální objekty dochovaly v největším počtu v moravskoslezském Pobeskydí a na Těšínsku. Podle historických dokumentů je zde doloženo nejméně 73 dřevěných a polodřevěných staveb. V české části Těšínska jsou zachovány kostely a kostelíky na Hrčavě, v Nýdku, v Bystřici nad Olší, v Gutech, v Sedlištích a v Řepištích i jinde, v jeho moravské části stojí například nově obnovený kostel v Ostravě - Hrabové (vyhořel 2002). V samotných Beskydech a Pobeskydí se dochovaly kostely na Grúni, na Bílé, v Kunčicích pod Ondřejníkem, další v Tamovicích u Štramberka či zděný s dřevěnou střechou v Rybím. Požár zničil kostel v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm(v 60. létech min.století) i ve Větřkovicích u Příboru (jeho zdařilou kopii můžeme vidět v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu). Mnohé se zachovaly na Valašsku, na Opavsku či v Jeseníkách. Na Radhošti kaple sv. Cyrila a Metoděje (z kamene, zvenčí obložena dřevem). Kromě dřevěných kostelů se v lokalitách Moravy a Slezska dochovalo asi dvacet dřevěných kapliček, např. ve Frýdku- Místku, na horní Čeladné, na Bílé-Hlavaté, v areálu Beskydského rehabilitačního centra v Kunčicích pod Ondřejníkem, ve Velkých Karlovicích a Karlově Studánce atd. Na třicet zvoniček je rozeseto v Trojanovicích, na Pustevnách, v Rožnově pod Radhoštěm a mnohde jinde.
Celkem se podařilo podle pramenů vystopovat 336 dřevěných a polodřevěných kostelů v Čechách a na Moravě a 224 na Slovensku. Dodnes se dochovalo v různě pozměněné podobě asi 130. Na území Moravy a ve Slezsku se nachází celkem 179 zdokumentovaných staveb, ovšem z větší části zaniklých. V blízkém okolí Frýdku- Místku můžeme najít rovných dvacet dřevěných a polodřevěných kostelů a stejný počet kaplí a zvoniček, udržovaných s pietou a láskou jako vzácné doklady lidového stavitelství.
Dřevěné kostely a kaple Moravy a Slezska - výstava v Muzeu Beskyd ve Frýdku- Místku (otevřena po celou letní sezónu 2005) přináší nejen tyto, ale i mnohé další informace. Řadu poznatků objevíme v knize P. K. Eichlera Poutní místa a milostivé obrazy na Moravě a rakouském Slezsku (1888), stejně jako v knize J. Poláška (2001) nebo v katalogu J. Veselské (1994).
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad