PALETA SRDCE

10 2005 Kultura česky
obálka čísla

Na výstavě, zahrnující malířské dílo Josefa Bohuslava Foerstra, pochází většina exponátů z rozsáhlé skladatelovy pozůstalosti, uložené dnes v Národním muzeu - Českém muzeu hudby. Její nákup (1997 – 1998) zaštítilo Ministerstvo kultury.

Expozice je vůbec první příležitostí zveřejnit materiály z akvizicí a zpřístupnit část Foerstrových obrazů ze soukromých sbírek. Umožňuje tak návštěvníkům poznat málo známou stránku skladatelovy osobnosti – celoživotní, tvůrčím způsobem naplňovanou lásku k výtvarnému umění. Foerster od mládí až do konce svých dnů (dožil se téměř sta let!) vytvořil stovky akvarelů a kreseb, drobné i rozměrnější olejomalby, v nichž zachytil motivy především z míst svých prázdninových pobytů. Hlavním námětem byla krajina a s oblibou zachycoval venkovskou architekturu. V malbě nebyl odborně školen a jeho díla mají charakter spíše deníkových záznamů. Ale své rozsáhlé znalosti malířských technik a značný rozhled ve výtvarném umění získával umělec soustavným studiem odborné literatury a zejména setkáváním se a přátelstvím s malíři.

Hlavními cykly jsou na výstavě vlastní výtvarné práce skladatele – akvarely a olejomalby, neméně důležité pak osobní předměty, vztahující se k vlastní malířské tvorbě (stojany, paleta, krabice s barvami, štětce apod.). Stejnou důležitost mají i menší plastiky, jež tvořily součást interiéru mistrova domu ve Strašnicích. Sám autor je představen v portrétech významných malířů doby, z nichž mnozí patřili k jeho velmi dobrým přátelům (J. Multruse, O. Blažíčka, J. Křížka). Malou kolekcí je zde připomenut i skladatelův mladší bratr Viktor. profesionální výtvarník, který získal uznání jako zakladatel novodobé tradice mozaikové techniky u nás. Expozici doplňují fotografie, na nichž je J. B. Foerster ve společnosti svých nejbližších a přátel v záběrech oficiálních i soukromých.

Výstava je otevřena v Českém muzeu hudby – do 28. 11. 2005.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012