Ohlédnutí za 15. podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě 7. – 8. října

10 2005 Kultura česky
obálka čísla

Nedá mi, abych nenapsala pár řádek o této akci, s jejíž zakladatelkou a ředitelkou Markétou Hejkalovou jsme vás seznámili v minulém čísle ČD.

V Havlíčkově Brodě jsme byli a můžeme konstatovat, že jubilejní 15. veletrh se opět vydařil. Mezi tisícovkami knižních titulů k vidění a ke koupi byly přinejmenším desítky velmi zajímavých. Z nich, jako každoročně, vybrala odborná porota čtyři. Oceněné tituly uvádíme na konci článku. Opět zde mělo příležitost vystavovat a prodávat množství malých, regionálních nakladatelů, kteří se na pražský knižní veletrh z finančních důvodů nedostanou.

Na veletrhu je také tradičně udělována cena Littera Astronomica, letos astronomovi Ing. Pavlu Příhodovi, významnému popularizátorovi této vědy z pražského planetária. Zajímavé a již víceleté sepětí veletrhu v H. B. s Českou astronomickou společností se letos projevilo i zajímavou novinkou. Všichni návštěvníci si mohli během obou dnů (naštěstí krásných a slunných) před kulturním domem Ostrov, kde se veletrh koná, prohlédnout Slunce skutečným výkonným hvězdářským dalekohledem. Ten zde byl k dispozici i s odborným výkladem astrologa.

K nejúspěšnějším doprovodným programům patřila konference Literatura a totalita, autorské čtení Michala Viewegha a také jeho beseda se čtenáři – ba podle našeho pozorování spíše se čtenářkami. Viewegh, v současné době nejčtenější a zároveň i jeden z nejplodnějších autorů,podle jehož románů bylo již natočeno několik velmi úspěšných filmů a točí se další, se opět projevil jako sympatický člověk bez hvězdných manýrů.

Na veletrhu proběhla také řada autogramiád, z nichž bychom rádi upozornili zejména na tu, která přivítala na svět již druhou knihu Hany Pražákové, maminky Markéty Hejkalové, bohemistky a též spisovatelky. Její nový titul Dobrý den Brno je opět povětšině autobiografický a navazuje na úspěšnou memoárovou knížku Nadějí tu žijem. Oba tituly vám představíme v některém z dalších čísel.

Po skončení veletrhu byla v Havlíčkově domě na náměstí zahájena zajímavá "dvojvýstava". V přízemí jsou zde k vidění obrazy Šárky Beneš, která se před léty vrátila z USA. Děti, kočky, pobřeží oceánu, krásné dívky. V patře pak lze zhlédnout výstavu samizdatu nazvanou Literatura a totalita, doplněnou velmi působivými černobílými fotografiemi z českého venkova i měst v dobách totalitní bídy, šedě a absurdity. Obě části výstavy můžeme vřele doporučit, stejně tak jako návštěvu havlíčkobrodského veletrhu zase za rok.

Oceniné knihy z veletrhu – doporueujeme i vám:

Cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu z oblasti naučné literatury: Julian Thompson - Západní fronta (nakladatelství CP Books)

Cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější beletristickou knihu: Opat chuligán – Monika Elšíková (Karmelitánské nakladatelství) (další zajímavé tituly z tohoto nakladatelství viz inzerce na str. 31, pozn. red.)

Cena Tiskáren Havlíčkův Brod a. s.: Zuzanka – Daniela Krolupperová (nakladatelství Albatros) Zvláštní cena poroty - Encyklopedie Jiřího Suchého (nakladatelství Karolinum a Pražská imaginace)

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012