TO PRAHA JEŠTĚ NEVIDĚLA

Expozice reklamních plakátů z fondu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze – v Obecním domě, se soustřeďuje na období let 1900-1930. Tehdy se Praha mění z provinčního maloměsta na moderní metropoli a později se stává hlavním městem samostatné republiky. A právě plakát je ojedinělým dokladem její proměny. Na přelomu 19. a 20. století se rozměrný, litografickou technikou provedený plakát v Praze (byť opožděně za velkoměsty jako Paříž, Londýn a New York, ale ve stejný čas jako ve Vídni) stává neodmyslitelnou součástí města, ulic a uliček, interiérů. Stejně jako ve Vídni, tak i v Praze je účelem plakátu především něco určitého nabídnout i vnutit, na něco nalákat a prodat. A je jedno, zda "jde například o šicí stroj, kávu, kosmetiku prádlo či automobil, o výstavu, koncert, revui, cirkusové představení, vystoupení iluzionisty, ples některého spolku nebo o sokolské šibřinky" (z textu v katalogu výstavy). Technika "svádění" je stále tatáž, ověřená již v sedmdesátých a osmdesátých letech 19. století: výrazně barevný obraz, doplněný velmi nápadným písmem – to poutá pozornost chodců a mnohem více působí svou informací nežli "pouhý plakát vysázený jen knihtiskařským písmem". Roku 1900 vznikl první dochovaný obrazový plakát "pro zábavu" a letopočtem 1930 jeho období končí: nastupuje světová krize a zároveň třicátá léta přinášejí do průmyslové grafiky abstrakci a koláž i nové formy typografie.
Vystavené plakáty tvoří několik okruhů: určené pro zábavní podniky, rozvíjející se kolem první světové války a v letech poválečných i "lákadla" na různé plesy, slavnosti či na večírky různých spolků, sdružení a spolků studentských, ty tvoří největší část expozice. Dále jsou zde plakáty oblíbených cirkusových a kouzelnických představení. Poslední oddíl soustřeďuje populární obor zábavního průmyslu - filmu. Kromě známých litografických reklam na filmy "senzačních žánrů" jsou vystaveny zatím neznámé linorytové plakáty. Celá kolekce je doplněna ukázkami programů, tanečních pořádků, dobovým společenským kostýmem a fotografiemi.
Výstavu (v Obecním domě – do 8. 1. 2006) doplňuje česko-anglická publikace s bohatým obrazovým materiálem.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad