BOHEMIA BIG BAND - dirigent Bohuslav Volf

9 2005 Kultura česky
obálka čísla

Ve druhé polovině roku 1985 se objevil na několika samostatných koncertech, festivalových i klubových vystoupeních nový orchestr - BOHEMIA BIG BAND. Jeho koncepce, věnovat se interpretaci moderní swingové hudby, přišla vhod nejen pořadatelům jazzových koncertů a festivalovým dramaturgům, ale především potěšila široké jazzové publikum.

Zjištění, že swing má stále svou platnost a je posluchačsky přitažlivý, nebylo žádným objevením Ameriky. Při poslechu BBB si však milovníci této hudby přijdou opravdu na své, vždyť v repertoáru kapely jsou nejen klasické "glenn-millerovky" a slavná aranžmá orchestrů legendárních kapelníků C. Basieho, D. Ellingtona, B. Goodmana, W. Hermana nebo skladby z repertoáru pozdějších ansámblů T. Jonese - M. Lewise, B. Riche, ale také evergreeny českých swingových klasiků, jako např. Jaroslava Ježka, Leopolda Korbaře, Alfonse Jindry a dalších. Navíc do svého programu zařazuje BBB kompozice renomovaných současníků, jakými jsou např. Karel Růžička, Milan Svoboda, Karel Velebný, Emil Viklický nebo umělecký vedoucí kapely Bohuslav Volf. Orchestr již realizoval svůj první umělecký plán, jímž byla série vystoupení s našimi předními jazzovými sólisty a významnými zpěváky. Zkušenosti z koncertů ukázaly, že to byla spolupráce nejen zajímavá, ale také oboustranně spontánně vítaná. V rámci koncertů s BBB vystoupili jako hostující sólisté Josef Audes, Mojmír Bártek, Irena Budweiserová, Karel Hála, Jaromír Hnilička, Eugen Jegorov, Vladimír Kerndl, Svatopluk Košvanec, Jana Koubková, Marcela Králová, Peter Lipa, Eva Pilarová, Zdeněk Pulec, Karel Růžička, Milan Svoboda, Karel Velebný, Emil Viklický a další. Orchestr spolupracoval i s některými významnými sólisty z oblasti vážné hudby, kteří se netají svými sympatiemi k jazzu. V tomto cyklu se představili např. houslisté Ivan Ženatý, Jaroslav Svěcený, trumpetista Zdeněk Šedivý, opětovně trombonista Zdeněk Pulec a další. Protože swingová hudba byla a je především hudbou taneč- ní, rozšířil orchestr své účinkování i o hru k tanci. Z toho důvodu doplnil svůj repertoár i o standardní, latinskoamerické a některé lidové tance, samozřejmě upravené pro klasické bigbandové obsazení.

Ověřená muzikantská zkušenost praví, že big band je tak dobrý, jak dobrého má bubeníka a prvního trumpetistu. V tomto ohledu BBB získal na klíčové posty jedny z nejkvalifikovanějších swingových instrumentalistů - Vladimíra Žižku, Václava Týfu a Zdeňka Zahálku. Ale také ostatní členové kapely a sólisté jsou hudebníky, kteří swing dávno vstřebali do morku kostí a pro něž se tato hudba stala celoživotní láskou. Bohemia Big Band tak navazuje na bohatou českou velkokapelovou tradici. Věříme, že perfektně swingující kapela, která vždycky potěší každého jazzového příznivce, udělá radost i Vám.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012