ZORA ŠEMBEROVÁ - Laureáti Ceny GRATIAS AGIT

Umělkyně, která neúnavně šíří a předává krásu české hudby, tance a umění dalším generacím v Austrálii.
Narodila se 13. března 1913. Studovala tanec v Paříži, Vídni a Drážďanech. Byla členkou Zemského divadla v Brně a Národního divadla v Praze. Vyučovala na konzervatoři v Brně a Praze. V roce 1995 byla jmenována čestnou členkou Baletu Národního divadla v Praze. Patří k nejvýznamnějším českým tanečnicím. V roce 1998 obdržela Cenu Thalie za celoživotní mistrovství v oboru tanečního umění.
Od roku 1968 působila na pozvání Flinders University v Adelaide jako pedagožka na dramatickém oddělení, kde vyučovala pohybový výraz a pantomimu. V roce 1975 zakládá Australian Mime Theatre. Od roku 1978, kdy jí končí angažmá na univerzitě, vyučuje soukromě. V roce 1979 obdržela čestný doktorát Flinders University. I ve svém pokročilém věku neúnavně pracuje, píše odborné knihy a aktivně přispívá k uměleckému dění v australské i české komunitě.
Zora Šemberová je jednou z osobností, které založily Českou obchodní komoru v Adelaide, aktivně se zúčastňuje jejího zasedání a svým elánem přispívá k rozvoji česko-australských obchodních vztahů. Zcela zásadní je její mimořádně aktivní, 36 let trvající obětavá práce pro českou komunitu v jižní Austrálii. V Československém klubu v Adelaide se podstatnou měrou podílí na výchově mladé umělecké generace Čecho-Australanů při jejich tanečních a pěveckých vystoupeních.
- z materiálů MZV Čr-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad