Zajícův rok

7-8 2005 Kultura česky
obálka čísla

Autor humoristických románů Arto Paasilinna je nejpopulárnější finský spisovatel. V pětimilionovém Finsku vycházejí jeho knihy ve statisícových nákladech, na jeho autogramiádách stojí dlouhé fronty, na autorská čtení přicházejí stovky lidí. Paasilinna je mimořádně populární i v západní Evropě, zejména ve Francii a v Itálii. Jeho popularita ve Finsku se dá přirovnat k popularitě Michala Viewegha u nás.

Popularita ano, ne však jeho styl. Arto Paasilinna je typický „mužský“ spisovatel a i tím se vyděluje z převažujícího ženského či přímo feministického hlavního proudu současné finské literatury. Paasilinna píše pro muže a o mužích. Jeho typičtí hrdinové jsou unaveni životem ve městě a v civilizaci, velmi často jsou rovněž znechuceni svými neustále nespokojenými manželkami, nebaví je jejich práce, která nemá žádný smysl – a utíkají do drsné finské přírody, kde pak ve společnosti divokých zvířat, svérázných venkovských podivínů (a často také mladých a vždy spokojených dívek a nikdy nevysychajícího alkoholu prožívají jen stěží uvěřitelná dobrodružství, jako „vystřižená“ z populárního filmu Svéráz národního lovu.

Hrdina románu Zajícův rok, novinář středního věku Vatanen při návratu z rutinní služební cesty málem přejede v lese zajíce. Veden náhlým hnutím mysli, rozhodne se opustit svůj dosavadní nudný a neužitečný život. Ujme se zraněného zajíce, odchází s ním do severního Finska a Laponska a tam… Předně se provinil cizoložstvím. Dále: V létě, když opustil manželku, nenahlásil úřadům změnu bydliště. Za třetí: Nikde se nepřihlásil, byl tedy bezdomovec. Za čtvrté: Mě ve svém vlastnictví po několik dnů divoké zvíře bez patřičného povolení. Za páté: V Nilsiä, ještě s jistým Hannikainenem, načerno chytal ryby. Za šesté: Během lesního požáru se provinil proti alkoholovému zákonu požitím načerno vyrobené kořalky. Za sedmé: Tento načerno vyrobený alkohol požíval spolu s jistým Salosensaarim v době, kdy měl zachraňovat dobytek a lidi před požárem. Za osmé: V Kuhmu se provinil zneuctěním nebožtíka. Za deváté: Poblíž vsi Meltaus se podílel na svévolném přisvojení a nezákonném prodeji válečné kořisti. Za desáté: V Posiu se provinil týráním ptáka. Za jedenácté: Ve Vittumaisenoje ublížil na těle učiteli lyžování jménem Kaartinen. Za dvanácté: Včas neinformoval příslušné úřady o brlohu nebezpečného medvěda v oblasti Läähkimäkuru. Za třinácté: Účastnil se lovu na medvěda bez povolení nosit zbraň. Za čtrnácté: Bez oficiálního pozvání se účastnil večeře podávané ministerstvem zahraničí. Za patnácté: Využil nedorozumění a nechal svého zajíce bezplatně ošetřit ve státním výzkumném ústavu. Za šestnácté: Napadl na WC jedné helsinské restaurace sekretáře konzervativního svazu mladých. Za sedmnácté: Jel opilý na kole do Keravy. Za osmnácté: Při pobytu v Turenki a Hanku se, ač ženatý, zasnoubí s jistou Heikkinenovou. Za devatenácté: Ještě jednou se provinil nezákonným honem na medvěda bez povolení nosit zbraň.

Zajícův rok vyšel finsky poprvé již v roce 1975. Česky vydalo nakladatelství Hejkal.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012