Jiří Voskovec se narodil před 100 lety

*19. 6. 1905, + 1. 7. 1981 (vl. j. Wachsmann):
Tam – tam – tam za tou duhou
za modrou horou a snad ještě dál
tam – tam – tam za tou duhou
tam žije ten o němž sen se mi zdál
„Je na tom něco přirozeného, že V+W jsou jako ten rozčísnutý svět,“ řekl Jiří Voskovec po druhé světové válce, když už definitivně zakotvil v USA.
„Všechno, co jsme dělali, bylo určeno nejen rodnou zemí, ale také Evropou, Středomořím, Amerikou.“ Úvahy o kumštu, divadle, zejména jeho významu a poslání bývaly často předmětem hovoru se spisovatelem, novinářem a reportérem Antonínem J. Liehmem. V rozjímání Jiřího zaujme názor, že k divadlu je zapotřebí moře! Francouzi, Angličané, Italové, Řekové – samé moře. Moře – to je přístup ke světu, spojení s lidskými civilizacemi, je to úsilí přeplout, překlenout dálku, zápasit s živlem, je to akce! Jiří s Janem takové divadlo udělali uprostřed Evropy! Pohotově se vyjadřovali o všem, co se kde dělo, byli solidární se slabšími, bojovali slovem, léčili smíchem. Básníci a klauni zároveň. Kombinace poetů a klaunů byla v Evropě – ale i ve světě naprosto jedinečná.
Vše, co Voskovec s Werichem udělali, bylo v mladých letech – o tom mluvil Jiří často. Dostával do Ameriky dopisy od mladých z Československa, a tak pro ně měl občas nějaké vzkazy, které zase zprostředkoval Jan, jenž sídlil na nejkrásnějším ostrově světa – v Praze na Kampě. Voskovec připomínal mladým, že mládí je krátké, aby si je nenechali utéct! I život je krátký, a tak by se měli stále pokoušet udělat všechno znovu, po svém. „Co neuděláte vy, zůstane nedodělané: To si žádná generace nemůže dovolit. Je to váš čas!“ A to byl poslední vzkaz z posledního odpisu v roce 1980. Jiří Voskovec také zalitoval, co všechno neudělal, co se nenaučil. Nejvíc ho štvalo, že byl syn muzikanta a nehraje na piano. Mrzelo ho, že si nemůže přečíst Goetha v originále nebo Čechova uznávaného všude ve světě. Ani španělsky se nenaučil a toho litoval nejvíce. Měl tu zemi rád, zpíval si o Španělsku:
Nikdy jsem v Madridu nebyl
ba ani ne v Seville
Rozpomenu se stěží
kde tahle města leží
vím však, že to
tam krásný je…
Poezie uprostřed války ve Španělsku roku 1936. Na krásný text měl Jaroslav Ježek i krásnou melodii – i moře v ní bylo cítit. Na divadle V+W píseň nezazněla, ale hrála se v tanečních kavárnách, vyšla na deskách, zpívala se. Jako všechny písničky této harmonické trojice – Hej, křečkové a bařtipáni – Svět patří nám – Hej rup, chceme práci – Jsme mladí, chceme žít!
Píseň jako výsměch, protest, odhodlání, výzva k akci!
Jiří Voskovec nepřestával ani v Americe myslet na mladé a stále je přesvědčoval, že člověk je na světě proto, aby se pokoušel svět znovu udělat.
Poslední setkání s Voskovcem se odehrálo v kalifornské poušti. Sto kilometrů od Los Angeles, kde ho Antonín J. Liehm hledal. Rozjel se za ním. Uvítal ho s rozpřaženou náručí pětasedmdesátiletý mladík v džínách – a hned ho vedl podívat se, co se v jeho pouštní zahradě urodilo. Své spisovatelské doupě s psacím strojem, knížkami a rukopisy měl pod stromem. Všechno dělalo dojem, jako by tam chtěl zasadit ještě jeden strom. Strom života! Tvořil, pracoval, pěstoval, aby ze země stále něco vyrůstalo. Zdravě opálený, rozesmátý, šťastný. Avšak zakořenit zde nemohl. Svou mízu stále ještě čerpal odkudsi z velké dálky, ze země za mořem, za modrou horou, tam – tam za tou duhou…
Květa SíglováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad