A je poválce… - Výstava fotografií z poválečných let v plzeňské Velké synagoze

Velká synagoga v Plzni je opravdu velká. Největší v Čechách i na Moravě a dokonce třetí největší na světě. Je postavena v maursko-románském slohu a je skutečně krásná. A také nedávno zrekonstruovaná, zkrátka architektonická a historická perla Plzně.
Konají se v ní kromě bohoslužeb především koncerty. Během oslav osvobození a až do konce května zde byla k vidění zajímavá a velmi obsáhlá výstava fotografií mnoha autorů, často dnes již neznámých, kteří zmapovali pro nás dnes již tak vzdálené dny a roky těsně po skončení 2. světové války. Černobílá fotografie je někdy mnohem sugestivnější, působivější, než barevná. A tak ze shlédnutých fotek čiší lidské zoufalství, beznaděj a zmar nad troskami Varšavy, hrůznost pobořené Staroměstské radnice v Praze či rozbombardované Plzně, výhrůžka kráteru po bombě uprostřed hlavní ulice v Bratislavě. Nejvíce ale působí fotografie z děsivě zničeného Berlína a Drážďan. A mezi tím vším lidé, staří, bosí, polonazí, ženy s dětmi v náručí hledající na zbořeništích to, co zbylo z jejich majetku, trosky stěn popsané jmény těch, kdo se hledají. Evakuační tábory, fronty na příděly, bosí a vychrtlí navrátilci z koncentráků, odklízení milionů tun sutin téměř jen rukama. Záběry z Polska, Maďarska, Slovenska, Čech, ale hlavně z Německa ukazují poválečnou hrůzu – ale již také první vlaštovky naděje na nový život. Svátečně oblečené děti mezi ruinami jdou k přijímání. Fabriky a dílny opět pracují pro lidi a ne pro zbrojní průmysl. Lidé se opět chtějí bavit, tančit, zpívat. Je po válce…
Už 60 let – pro nás, kteří jsme válku nezažili je to dávno. Pro mne tak dávno, jak jsem schopna si vzpomenout na vyprávění mých babiček a dědečků, kterým válka vstoupila do života v době, kdy zakládali svoji rodinu. Můj tatínek se narodil v roce Mnichova, maminka rok před Heydrichiádou. Ještě se pamatuje, jak měli doma koncem války napečené chudé vánočky, které dlouho vydrží, a v pohotovosti sbalené ranečky, kdyby se muselo na několik dní do krytu. Z kopců za Rakovníkem prý bylo vidět, jak hoří Drážďany… Pro moje děti je už i tato válka něco jako pravěk. Nezbývá než si přát, aby pro ně pravěkem opravdu mohla zůstat. Ale pozor na tyranosaury, kteří mohli zanechat někde v jeskyních svá vejce a mohli by tak přežít. Nevytvářejme jim k tomu příhodné situace!
Výstavu v plzeňské synagóze navštívila Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad