Devátá pocta Shakespearovi na Hradě (24. 6. – 10. 9.)

6 2005 Kultura česky
obálka čísla

Již tradičně mají možnost Pražané i turisté zpříjemnit si letní večery návštěvou některého z Shakespearových dramat či komedií. Představení jsou inscenována venku, v krásném prostoru nádvoří Starého purkrabství na Pražském hradě. Co pro návštěvníky Prahy i Pražany připravily letošní, již deváté v pořadí Letní Shakespearovské slavnosti?

Vedle divácky stále atraktivního Hamleta s Jiřím Langmajerem, který se na Slavnostech objeví už třetí sezónu, a reprízy loňské novinky Romeo a Julie v režii Martina Huby, bude opět nastudována nová inscenace. Komedii Večer tříkrálový připravuje zkušený divadelní, televizní a filmový režisér Viktor Polesný. Ten vybíral z kvalitních divadelních herců, kteří se do povědomí zapsali i díky svým výrazným rolím před kamerou. V titulní úloze Šaška se tak objeví J. Langmajer v alternaci s M. Táborským, v roli Olivie se po kratší mateřské přestávce představí L. Rybová (v alternaci s H. Ševčíkovou, hereckým „objevem“ z Hřebejkova filmu Horem Pádem). Další úlohy ztvární například J. Schneiderová, J. Pecha, O. Navrátil a M. Taclík. Výraznou figuru sluhy Malvolia vytvoří A. Švehlík, letos nominovaný na Cenu Thálie (alternuje J. Vlasák). V komické roli pana Ondřeje Třasořitky uvidíme jeho syna D. Švehlíka (alternuje K. Halbich).

Program roku 2005 zahajuje titulem Shakespearovi šašci, navazující na – loni beznadějně vyprodané – představení Blázni a milenci a básníci. Komponovaný večer, věnovaný tématu Shakespearových šašků, klaunů a bláznů, sestavil a se svými hosty osobně uvede překladatel Martin Hilský v režii Karla Kříže.

Prodej vstupenek začal již 16. 5. výhradně v síti Ticketpro. Ceny se od minulého roku nezměnily a pohybují se v rozmezí 250, 450 a 590 Kč. Festival navštěvuje každoročně 30 až 40 000 diváků.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012