Sokol - Překvapivý objev v Budyšíně

Jak jsme se zmínili v loňském 9. čísle Českého dialogu, patřil mezi nejstarší jednoty v císařském Německu Sokol v Drážďanech, založený v roce 1889. Náležel mezi nejaktivnější z osmi tehdy střídavě existujících jednot v Německu, s doloženou účastí na všesokolských sletech v Praze od druhého (1891) do desátého (1938). Po Hitlerově uchopení moci v roce 1933 se ovšem v Německu zásadně změnila politická situace a sokolským spolkům v zemi nezbývalo než ukončit, dobrovolně či z úředního příkazu, svou činnost, nejpozději v roce 1938. Po těchto jednotách další stopy mizí.
Příjemným překvapením byl proto obsah článku v čísle 9 časopisu Sokol ze září 2003. V archivu Lužickosrbského ústavu v Budyšíně (Bautzen) nalezl nedávno redaktor časopisu Sokolské listy Miktawš Krawe mezi materiály o lužickosrbském Sokole zajímavou, česky psanou položku: „Kroniku sokolské jednoty Fügner v Drážďanech“!
Archiválie byla zařazena v pozůstalosti dřívější Matice Lužicko-srbské. První otázkou po její identifikaci a prostudování ovšem bylo, jak se kronika do Srbské Lužice dostala. Pravděpodobné je, že se český spolek po nuceném ukončení činnosti pokusil kroniku před nacisty zachránit a odevzdal ji do rukou lužickosrbských přátel.
Kniha obsahuje na 97 stránkách zápisy o historii sokolstva v Drážďanech. První díl kroniky byl sepsán v roce 1929 při příležitosti 40. výročí založení jednoty a psal ho jednatel a archivář Josef Dubec. Dovídáme se, že v roce 1864 byl v saském hlavním městě založen spolek Čechů zde sídlících a působících s názvem Vlastimil. V roce 1886 se při něm ustavil tělocvičný oddíl, který si dal v roce 1889 jméno Tyrš. V roce 1890 přijal oddíl název Sokol Tyrš. Teprve později byly založeny jednoty v Berlíně, Mnichově, Lipsku, Pirně, v Žitavě aj. Drážďanská jednota změnila v roce 1897 svůj název na Sokol Fügner.
V kronice jsou u každého roku podrobné zápisy o členstvu, cvičení a ostatní činnosti. Ke kulturně-společenským aktivitám patřily přednášky, výlety a zábavní podniky. Dočítáme se poprvé také o spoluúčasti Lužických Srbů. Na taneční zábavy se dostavovali ve značném počtu, většinou v národních krojích. Jasný důkaz o těsných stycích mezi Čechy a Lužickými Srby, kolik mladých Srbů a zejména Srbek v Drážďanech a okolí tehdy pracovalo, respektive sloužilo.
Po válce 1914-18 přijela na VII. Všesokolský slet v roce 1920 do Prahy z Budyšína dvacetičlenná lužickosrbská delegace. Po návratu domů v krátkém čase založila první lužickosrbský Sokol v Budyšíně a tak se styky s drážďanskými Sokoly ještě prohloubily. Ze zápisu v roce 1924 zjišťujeme, že dne 29. června byli vysláni čtyři zástupci Drážďan ke svěcení praporu v Chwalčicích u Budyšína. V tomto případě šlo o sjezd Domowiny, na němž Sokolové vystoupili na veřejnosti poprvé. Kronika dále sděluje, že 21. září se konal I. Slet lužickosrbského Sokola v Pančicích, kterého se zúčastnilo již 13 lužickosrbských jednot. Z Drážďan se dostavila šestičlenná delegace.
Trpké jsou zápisy kroniky z roku 1933, kdy v Německu převzali moc nacisté. Doslovně lze citovat: „Stojíme zde v moři ciziny odstrčeni od všech práv na zaměstnání, většina z nás je bojkotována, jiní propuštěni z dlouholetých míst a vystaveni téměř hladu a bídě. Vítězný hákový kříž, dědic protislovanské zášti středověkých křižáků, zmocnil se vlády a nešetří nikoho mimo svou stranu. Sáhl neomaleně na hrdlo všech cizinců a hlavně Lužických Srbů. My Sokolové jsme hleděli smutně na toto pohřebiště Slovanů, kde chystají hrob i malému národu Lužických Srbů…“
Přestože Lužičané se prohlásili loajálními občany německé říše a že delegace se na posledním sletu v Praze chovala zcela korektně, musel se Lužický Sokol rozejít. Zastaven byl násilně jediný deník Serbské nowiny, provedeny přísné prohlídky a řada předáků sokolských i veřejných byla zatčena a uvězněna.
Poslední zápisy v kronice drážďanské jednoty jsou z roku 1936. Tehdy měla jednota ještě 84 členů. Ze sletového památníku X. Sletu 1938 lze zjistit, že do Prahy přijely ještě malé výpravy z Drážďan, Berlína a Mnichova, v průvodu – jak zdůrazněno – pod vlajkou a hákovým křížem a v doprovodu české policie. Po návratu ze sletu končí o těchto jednotách zprávy, rovněž o Lužických Srbech. Jedinou jednotou na území dnešní Německé spolkové republiky je v roce 1974 znovuobnovený Sokol v bavorské metropoli Mnichov (viz ČD č. 10/2002).
Dle čas. Sokol 9/03 a sletových památníků
Vladimír KašákHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad