15 let Českého dialogu - další část: Masaryčka a Austrálie

Zatímco redakce časopisu zůstávala ve veselém prostředí Holešovic, začátkem roku 1996 se Mezinárodní český klub přestěhoval do pěkné kanceláře historické budovy Masarykova nádraží. Prostory byly po bývalé cestovní kanceláři ideálně zařízené pro vítání příchozích. Na širokém pultě bylo vhodné místo pro nabídky starších i nových čísel Českého dialogu, různé propagační letáčky apod. Za tímto pultem kralovaly dvě ženy. Jiřina Hanzlová jako výkonná ředitelka klubu a Jana Herešová jako její asistentka. Jiřina kromě klubu stihla ještě vydatně pomáhat s výrobní stránkou časopisu. Rubrika Mezinárodní český klub, která je dnes součástí časopisu, byla tehdy tištěna samostatně a byla víceméně dílem Jiřiny. Do klubu přicházeli členové klubu, čtenáři časopisu i návštěvníci, kteří se o naší činnosti někde doslechli. Jiřina s Janou se jim věnovaly, nabídly jim kávu, časopis apod. Za rok na toto období vzpomínaly jako na velmi krásné. Rok byla totiž doba, na kterou nám hodný sponzor prostory v budově v centru Prahy nabídl včetně toho, že Jiřině a Janě platil mzdu.
Já jsem tam často také zašla, když mi např. jedna z žen zavolala, že přišel ten a ten návštěvník. Než dopil kávu, byla jsem tam z Holešovic jako na koni. Jednoho dne mi zavolaly, že se dostavila jedna zajímavá dáma a že trvá na mé přítomnosti. Říkejme jí Jitka. (Je už dnes velmi nemocnou starou paní a tak ji chci nechat v klidu.) Bylo jí něco přes 70 let, ale vypadala velmi mladě, elegantně a čile. To tedy nejen vypadala, i velmi čilá byla. Nabídla mi nějaké články o našincích v Austrálii. Že prý tam žila než jí zemřel přítel a teď se tam vrací. Žijí tam hodní lidé a ráda by o nich psala články, event. bychom mohly spolu napsat knížku, pokud bych si rychle ,,zabukovala" podzimní letenku do Sydney. Vzhledem k tomu, že bylo teprve jaro a také a hlavně proto, že jsem nevlastnila žádný obnos na jakoukoli letenku, jsem to brala trochu na lehkou váhu s radostně jsem přijala Jitčinu nabídku na tykání a společné vypití láhve frankovky. Nasmály jsme se přitom. Ukázalo se, že Jitka je vtipná a sečtělá paní, která už prošla kus světa a leccos zažila. Škoda, že s ní nemohu jet do té Austrálie, pomyslela jsem si.
Ale lidé míní a Bůh mění. 13. listopadu 1996 mne obětavá Jiřina, můj Ferda Mravenec, práce všeho druhu, jak sama o sobě říká, v pět ráno objala na ruzyňském letišti a ujistila mne, ať nemám strach, že to tady beze mne ty tři měsíce zvládnou.
Co se dělo ty tři měsíce tady (jak jsme se dostali do tzv. druhotné platební neschopnosti, z níž se hrabeme ještě dnes) a tam - v Austrálii (co se vyklubalo z Jitky a jak jsem bez ní putovala australskou přírodou s báječnými lidmi) je popsáno jak v otištěném seriálu v roce 1997, tak v knížce připravené k tisku (už dlouho, ale snad už....) Jisté ale je, že mi tam zkušení a úspěšní podnikatelé tvrdili: Máš moc dobrý projekt, ale nejsi dobrý obchodník. Měla by ses spojit s někým, kdo má vztah k časopisu, ale umí lépe počítat.
A tak jsem po návratu, když jsem se nervově zhroutila z narostlých dluhů usoudila, že je poslechnu. Nabídla jsem spoluvlastnictví časopisu Martinu Stránskému, který nedávno obnovil časopis založený jeho pradědečkem - Přítomnost. Za půl toku se redakce Českého dialogu stěhovala do honosných prostor na Národní třídě. Ale to je již jiná kapitola..
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad