Krása obrázků Jiřího Boudy osvěžuje mysl

Akademický malíř Jiří Bouda se narodil 5. května 1934 v rodině významného českého umělce Cyrila Boudy. Jak z otcovy, tak i z matčiny strany se v rodině „dělalo“ umění. Mladší bratr maminky, grafik Pavel Šimon, se Jiřímu stal prvním učitelem a poskytoval mu cenné rady pro pozdější výtvarné profese. Ten se rozhodl pro studium na Státní grafické škole, kde působili profesoři Petr Dillinger a Karel Müller, vynikající grafici a ilustrátoři, kteří ovlivnili studentovo výtvarné zaměření. Škola mu poskytla základy ke grafickému umění a řemeslnou všestrannost. Po skončení studia absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u prof. Karla Svolinského. Jeho závěrečnou prací byl kalendář s pražskými motivy. Neustále však v něm převládal zájem o dopravu. Železnice. V nich také nastoupil jako zaměstnanec, aby blíže poznával prostředí. Jeho pracovitost a důslednost ho provází dodnes. Pro železniční vojsko vytvořil řadu grafických listů. Působil v Armádním výtvarném studiu, v němž poznal kolegyni Janu Kalinovou, se kterou se oženil. Společně restaurovali rozlehlý Langweilův model Prahy v Městském muzeu. Pracovali na něm šest let, než se jim podařilo rekonstruovat podobu zničených částí modelu. Městské veduty jsou mu stálým námětem dodnes. Stal se neúnavným poutníkem Prahou.
Jiří Bouda nebyl malířem monumentálních děl, ale spíš si oblíbil menší formáty, drobnou grafiku. Na jeho nevelkém pracovním stole doma vznikly tisíce grafických lístků, zejména Exlibris. Jeho barevné litografie zachycují nejen motivy Prahy, ale i mnohých jiných měst u nás, cykly „hradů a zámků“ z Podorlicka, s nádražními objekty, dokumentují jak historii, tak i současnou průběžnou proměnu. Spolupracuje s technickými muzei. Ilustroval knihy Josefa Honse s dopravní tematikou. Jiří Bouda je členem Sdružení grafiků Hollar v Praze. Ze soukromé sbírky jeho prací jsem uskutečnil již desítku výstav. Krása jeho obrázků osvěžuje mysl.
Josef PoláčekHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad