Český granát v Iowě

Národní muzeum v Praze připravilo pod titulem „Bohemian Garnets – exquisite artistry of six centuries from the National Museum in Prague“ výstavu téměř 400 mistrovských prací zdobených českým granátem. Český šperk, nádobí, náčiní a galanterie se na americkém kontinentu představí poprvé v samostatné expozici tak velkého rozsahu. Přehlídka se uskuteční v Českém a slovenském muzeu v Cedar Rapids ve státě Iowa na severu USA a potrvá od 3. března do 25. září 2005.
Jádrem výstavy je kolekce uměleckých děl od renesance po modernu z historické sbírky Národního muzea, doplněná o zápůjčky současného umění.
K nejcennějším exponátům patří renesanční prsteny, barokní relikviáře a barokní monstrance pražského mistra Jana Melichara Schicka. Tato sluncová monstrance ze zlata a zlaceného stříbra o výšce téměř jednoho metru je posázena 386 českými granáty a dalšími drahokamy, je patrně největším dochovaným granátovým objektem u nás. Pochází z depozitáře Arcibiskupství pražského a veřejnosti se představí poprvé ve své historii, po generální obnově z financí amerického pořadatele výstavy.
Ukázky granátových šperků a krojů 19. století pocházejí také ze soukromých sbírek českých přistěhovalců v Americe, jimž je věnována i stálá expozice iowského muzea.
Současný šperk zastupují díla turnovských a jabloneckých šperkařů, mimo jiné bude poprvé vystaven Český slavík Karla Gotta z roku 2004, slíbena je také granátová brož ve tvaru americké vlajky, kterou dostala Shirley Temple-Blacková jako velvyslankyně USA v Praze.
Autorkou a kurátorkou výstavy za českou stranu je PhDr. Dana Stehlíková (dana.stehlikova@nm.cz), kurátorkou iowského muzea bude Edith Blanchard.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad