SMUTNÁ KRAJINA

Tak je nazvána výjimecná kolekce fotografií Josefa Sudka, kterého známe predevším jako autora krásných zátiší a snímku s panoramaty Prahy.
Sudek však venoval cas a energii - krome míst Cech a Moravy - zobrazování hnedouhelné pánve v Severozápadních Cechách. Po Praze panoramatické (vydané 1959) zde vytvoril mezi lety 1957-1962 pro svou druhou, bohužel nevydanou knihu kompletní soubor panoramatických fotografií. Tehdejší režim nemohl pripustit zverejnení napríklad výsypek a štol, bývalého koupalište nebo „cerné hladiny reky Bíliny“ jako skutecných dukazu své devastace krajiny.
Série z Mostecka je sice protipólem Sudkova romantismu. V rozptýleném denním svetle pod težkou oblohou zde krajina - jindy v tichém „rozhovoru“ nebe a zeme - mlcí v ranené prírode, navíc onemelé úžasem nad troufalostí lidských zásahu (Brehy mouru, Humboltka, Poslední zed aj.). Mistr však snímky velmi zjemnil nekontrastním, monotónne šedým, jemne odstínovaným povrchem. Zpodobil tak skutecnost do nejmenších detailu. A tím vtiskl fotografiím jednotný prvek poetiky.
Výstava fotografií Josefa Sudka, k níž je vydán obsáhlý katalog, je otevrena na Pražském hrade (v Císarské konírne – do 20. brezna 2005).
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad