JIŘÍ HANKE: OZVĚNY

7-8 2004 Kultura česky
obálka čísla

Jádrem takto nazvané výstavy kladenského fotografa Jiřího Hankeho (1944) je tucet diptychů, které jsou zvětšeny do rozměrů 35 x 82 cm. Jeden z dílů byl tvořen vždy v USA (shodné vročení všech je 1990). Druhý na území střední Evropy, zejména Kladna, a to v rozmezí tří dekád: nejstarší foto pochází z roku 1975, nové stále přibývají. A tak například vchod na ranč v Texasu je srovnáván s důlní šachtou v Tuchlovicích nebo snímek manhattanského Flat-Iron Buildigu neboli domu-žehličky je umístěn vedle restaurace Sylvie na Kladně. Různorodé náměty sleduje umělec v optických paralelách, ozvláštněných jednak vzdáleností kontinentů a zároveň proměnlivými měřítky.

Výstavu pořádá Pražský dům fotografie (do 5. září 2004) k autorovým šedesátinám. Jiří Hanke měl původně na mysli uspořádat průřez celoživotní tvorbou. Nakonec dal přednost nové, zatím neukončené kolekci.

A to je významné rozhodnutí –zvláště pro diváky. Na jeho retrospektivu je čas, byť Ozvěny jsou v určitém smyslu bilancí třiceti let Hankeho fotografické tvorby.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012