Karel Hašler, jak ho neznáte

8 2001 Kultura česky
obálka čísla

Kdo by neznal jedinečné písničky o Praze Po starých zámeckých schodech, Podskalák, Strahováček, Čí je Praha? Naše! Nebo Pětatřicátníci, Česká písnička, Já mám holku od Odkolků a mnoho dalších, které napsal písničkář, muzikant a kabaretiér Karel Hašler.
Nedávno česká televize opakovala již dříve natočený seriál, kde tohoto mimořádně talentovaného umělce báječně ztělesnil herec Viktor Preiss. Pořad byl velice pěkný, ale nepostihoval tu smutnější část Hašlerova života -- jeho smrt v koncentračním táboře za to, že si dovolil napsat písničky proti nacistům. Jeho syn Thomas, žijící s USA nám o tom napsal: ..."I ´m aware of the TV series, and have a copy of it. I think it doesn´t do justice to my father, because it focuses on his lighter side, and downplays his political role. It doesn´t deal adequately with the Gestapo, and doesn´t even mention my mother. Do you know that there was also film made in 1967 about him, that was also very light weight" -- zkrátka, že jeho politické aktivity nebyly zmíněny, že byl film povrchní a už vůbec se nezmínil o jeho matce.
V prosinci uplyne 60 let od umučení Karla Hašlera v nacistickém koncentračním táboře. V lednu oslaví své 60. narozeniny jeho syn Tom. Narodil se měsíc po smrti svého otce. Jeho matka Lotte s ním po válce odjela do Austrálie a později se přestěhovali do USA. V USA také dosud žije Hašlerův syn Gino (původně Zdeněk), kterému je již 91 let, kterého měl Hašler se svou ženou Zdenou, sestrou jiného českého muzikanta Rudolfa Frimla.
Mezinárodní český klub uspořádá začátkem prosince v Praze večer věnovaný Karlu Hašlerovi. Jeho součástí bude i malá výstava fotografií, písemností a památečních předmětů, které zapůjčí jeho syn Tom, který se večera též zúčastní. "Hašlerky" zahraje známá skupina Šlapeto a méně známá, ale talentovaná skupina ze Šumavy Archeus, vedená Libuší Jandovou. V příštím čísle Českého dialogu o ní přineseme větší článek, stejně tak jako přineseme další podrobnosti a zajímavosti kolem našeho prosincového koncertu. Představíme blíže i Thomase, Šlapeto, bývalého redaktora BBC, herce, fotografa Jiřího Hanáka, který se uvolil pořad moderovat, úžasnou ženu, bojovnici za svobodu a Hašlerovu kamarádku a sousedku Hildu Hojerovou, kterou také zveme na koncert a další osobnosti spojené s Karlem Hašlerem. Na koncert pozveme i řadu významných osobností politického a kulturního života.
A teď to nejdůležitější pro tuto chvíli: velice uvítáme vaše náměty, nápady, dotazy a informace o čemkoli týkající se Karla Hašlera. Budeme vděčni za zapůjčení písniček, fotografií apod. k doplnění výstavy a k uveřejnění v tomto časopise. (Vše okopírujeme a ihned vrátíme.) Prosíme ty, kdož potkali Karla Hašlera v koncentračním táboře, nebo znají svědky, aby se nám ozvali. Uvítáme i připomínky koho na koncert pozvat jako hosta apod.


-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012