Mezinárodní český klub - Na návštěvě v soukromém archivu

Naše dobrá známá, paní doktorka Brajerová, historička a milovnice starých a krásných knih, nás pozvala tentokrát k sobě domů. (Vloni jsme byli návštěvou na její chaloupce po rodičích, která se nachází ve starobylém Tetíně, a nechali se provést po tomto památném místě oplývajícím mnoha legendami i doloženými památkami na naši nejstarší národní historii).
Letošní návštěva byla jen pro malý hlouček opravdových zájemců, kteří se mohli vtěsnat do pohodlné a krásně starosvětsky zařízené kuchyně a pak do pokoje, který obývají v podstatě pouze staré knihy. Je jich mnoho set, či možná i několik tisíc, kromě tohoto pokoje knihy najdete přirozeně i v dalších místnostech bytu, a to opět ve velikém množství. Před naší návštěvou paní doktorka přichystala k prohlídce zvláště krásné, zajímavé a cenné tisky.
Nejvzácnější asi bylo Proroctví slepého mládence ve staré češtině, vytištěno věřte–nevěřte ve 14. století! Útlá knížečka není ani nijak zvlášť poškozená, je jen velmi zažloutlá. Prý ji koupila kdysi dávno již maminka paní doktorky u nějakého antikváře za babku.
Po mamince byly i další vzácné kousky, staré dětské knížky – jak výpravné, milé a moudré zároveň! Zajímavé byly i jiné knihy, nelze však psát o všech. Po jejich prohlídce a výkladu paní doktorky se v kuchyni u kávy a výborných českých koláčů ještě rozproudila debata nejen o kihách, ale opět o Tetíně a koncertech, které v chrámu sv. Ludmily paní doktorka chystá na jaře a v létě a o nichž pokud možno též napíšeme.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad