42nd Annual Wilber Czech Festival

Ve dnech 1. – 4. srpna 2003 se konal ve městě Wilber v Nebrasce v USA 42. výroční český festival.
Wilber byl založen v roce 1873 a již v té době se v něm začali usazovat první čeští osadníci. V současné době má necelých 2000 obyvatel a zhruba 70 procent z nich se hlásí k českému původu. Díky takto početnému zastoupení české komunity se Wilber v roce 1963 stal „Českým hlavním městem Nebrasky" a 10. července 1987 jej tehdejší americký president R. Reagan prohlásil „Českým hlavním městem USA".
Starostou města je Russ Karpisek, majitel místního uzenářství, kde nechybí ani české jitrnice a jelita. Český charakter města dotvářejí i další místa, jako např. supermarket „Food Město", „Czech Craft Shop", obchůdek s českými kroji a suvenýry, nebo české pekařství. Z roku 1949 pochází katolický kostel sv. Václava („St. Wenceslaus Catholic Church"). O starší občany obce a blízkého okolí je postaráno v pečovatelské osadě „Czech Village", postavené v roce 1967.
Festival se koná od roku 1962 a je tedy jedním z prvních, které začali Čechoameričané organizovat. Letos se jej zúčastnilo přes 40000 lidí, kteří se sjeli ze všech koutů Nebrasky a z řady okolních států.
Programovou náplň tvořily slavnostní průvody městem, koncerty dechových a akordeonových souborů, vystoupení dětských a dospělých tanečních skupin, talentová soutěž pro děti, soutěže v různých sportovních disciplinách a pod.
V hale místního Sokola uspořádali vyprávění účastníků putování po České republice.
V pátek a sobotu večer nabídli organizátoři divákům tzv. „Historical Pageant" (emotivně laděné pásmo živých obrazů podmalované ukázkami z hudebních děl českých klasiků), ve kterém byla prezentována řada významných epizod a osobností z české historie (např. Praotec Čech, Blaničtí rytíři, Karel IV., Jan Hus, J. A. Komenský, T. G. Masaryk, Václav Havel aj.).
Ani letos v programu nechyběla volba americké Miss česko-slovenského původu („Miss Czech-Slovak USA Pageant"). Tato soutěž probíhá již od roku 1987 a doposud se v ní utkalo téměř 140 soutěžících. K hlavním cenám pro vítězku tradičně patří roční stipendium na Florida Gulf Coast University a zájezd do České republiky.
Na festival přijel i tajemník českého zastupitelství v Nebrasce I. Broskevič, který se tam setkal s Johnem Galem, ministrem zahraničí státu Nebraska, který projevil zájem o bližší kontakty s velvyslanectvím ČR v USA, a s Colleen Sengovou, současnou primátorkou města Lincoln, hlavního města státu Nebraska. Lincoln v současné době připravuje navázání partnerských vztahů s Plzní v rámci projektu „Sister Cities International".
I. Broskevič si podrobně prohlédl „Wilber Czech Museum" (otevřené v roce 1965), prezentující ukázky z české minulosti na třech podlažích. Největší zásluhy na jeho existenci má paní Irma Ourecky, dnes již 91-letá „první dáma českého dědictví" v Nebrasce. Tajemník ZÚ navštívil rovněž místní knihovnu „Dvoracek Memorial Library"
(z roku 1968) s tzv. „Czech Heritage Room", kde si zájemci mohou prohlédnout knihy, mapy a jiné předměty českého původu.
V průběhu svého pobytu ve Wilberu I. Broskevič předal knižní dary představitelům české komunity a během festivalu vystoupil s pozdravným projevem.
Byli to hlavně Charlie Keller, předseda organizace „Nebraska Czechs of Wilber", a jeho kolegové (John L. Fiala, Doris Ourecky a řada dalších), kdo se zasloužili o velmi dobrý průběh festivalu.
Je potěšitelné, že významnou roli mezi účinkujícími hráli příslušníci mladé generace i malé děti (těm byl věnován zvláštní průvod v pátek večer). Lze tedy věřit, že organizátoři festivalu nebudou mít problém s hledáním svých mladších nástupců.
Český festival ve Wilberu si zaslouží pozornost příslušných českých institucí. Osobní účast jejich zástupců organizátory i účastníky „českých dnů" vždy velmi těší.
Příští se budou konat ve dnech 6.– 8. 8. 2004
-ib-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad