Co pro mne znamenal exil

Exilu vděčím za to, že jsem vůbec mohla začít umělecky profesionálně pracovat a věnovat se malířství. Doma to nebylo možné, protože nepřicházelo v úvahu, abych z politických a finančních důvodů výtvarné umění studovala. Pocházím ze šesti dětí a z rodiny, která se nikdy ani formálně nesmířila s komunistickým režimem. Protože byl tehdy zrovna nedostatek učitelů, dovolili mi absolvovat pedagogické gymnázium a stát se učitelkou. S tímto statutem jsem s manželem a dvěma malými dětmi odešla do zahraničí, do Spolkové republiky Německo. Tady jsem nemusela být zaměstnána a mohla jsem se malování – jak jsem po tom vždycky toužila – cele věnovat.
Exil je ovšem i velkou hybnou silou, nutící člověka k tomu, aby se vyrovnával s problémy, se kterými by se za normálních okolností pravděpodobně nikdy nesetkal a nezabýval se jimi, protože by na ně prostě neměl čas. Život v cizině, cizí hovorový jazyk, který se nenaučíš z učebnice ani ze slovníku, odlišná mentalita lidí atd. na tebe doléhají a trvá dost dlouho, než to přestane působit. A s tím se vyrovnáváš: hledáš svou identitu, snad se to dá ne zcela přesně nazvat i hledáním domova. Mně exil dovedl k pochopení, že pojem domova je velice problematický, až abstraktní, že to není nic stálého, trvalého. Kolik lidí je dnes ve světě bez domova? My všichni jsme zde jenom na určitou krátkou dobu, přijdeš a odejdeš, a ať už domov máme nebo ne, stejně toto místo, na které jsme si zvykli a které je nám milé či naopak, zase opustíme.
Exil mi poskytl naprostou svobodu včetně svobody umělecké. Mohli jsme cestovat, poznávat cizí země a významná umělecká díla nejen z katalogů, ale i návštěvami kterýchkoli západních muzeí, výstav a galerií. Ve své práci jsem nemusela dělat kompromisy, mohla jsem malovat to, co jsem sama chtěla, což je pro výtvarníka ohromná situace, a měla možnost pracovat systematicky v oblasti, kterou jsem si sama zvolila. Myslím si, že právě tahle systematičnost, kterou jsem exilem získala, protože jsem nemusela spěchat, vede k objevování zákonitostí vlastní vytčené cesty, což je pro každého umělce nesmírně důležité. Mluvím-li ovšem o naprosté svobodě, pak se může zdát paradoxní a také paradoxní je, že jsem ji vlastně nevyžívala a nevyužívám. Exil mně naopak dovedl k redukci, k záměru, kruh kolem sebe spíše zužovat než rozšiřovat. Dospěla jsem k názoru, že nejdůležitější je neztratit se v tomto obrovském množství možností, které máš, a najít samu sebe. Tedy ne se připojovat k tomu, či k onomu směru nebo proudu, ohlížet se a chytat se věcí, které vidíš kolem a o kterých si myslíš, že bys je mohl také použít. I tohle – právě tím, že jsem měla dost času a mohla dlouho a intenzivně pracovat – mi umožnil exil pochopit.
Rut KohnováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad