Velikonoce

3 2004 Naši ve světě česky
obálka čísla

Tradice v Dánsko-českém spolku „Knedlíky" a „kraslice" nebo Masopust a Velikonoce?

Dánsko-český spolek, který sdružuje jak Čechy, které pojí společný vztah k české kultuře, tak Dány kteří se o Českou Republiku z nejrůznějšího důvodu zajímají, již každoročně pořádá „vaření na ambasádě." Iniciátorkou akce je dlouholetá „programová manažerka," „animátorka" a nepostradatelné srdce spolku Marie. Jedna z jejích nespočetných životních zkušeností a selských moudrostí, které jsem od ní slyšela, říká, že co se ve spolku děje a zda se vůbec něco děje, záleží především na lidech a jejich osobní angažovanosti. Díky ní a v neposlední řadě také ochotě zaměstanců české ambasády v Kodani tak v kuchyni, kde se jindy připravují krmě pro diplomaty, každoročně po několik let probíhal kurs vaření knedlíků – houskových, bramborových, ale i ovocných.

Letos „vaření" probíhalo poprvé bez Marie a s novými lidmi tak došlo i ke změně jídelního lístku a doprovodného programu. Tak jako mnoho českých vesnic a městeček, i Dánsko-český spolek obnovil tradici masopustu. Knedlíky při té příležitosti nahradily české a moravské koláče a dánské masopustní „fastelavnsboller." Jak se na správný masopust sluší, nechyběly ani dětské karnevalové masky. I dospělí odložili vážnou tvář a přišli alespoň s podivnými pokrývkami hlavy. Masopust je rozšířený jak Čechách tak v Dánsku, a nabízí tak příležitost skloubení obou tradic.

O to se pokusila předsedkyně spolku, když český masopust obohatila o dánskou tradici vytloukání „kočky"ze sudu (kterou dnes už nahradily ovoce a sladkosti), spojené s volbou kočičího krále a královny.

Další tradiční akcí Dánsko-českého spolku za jejímž zrodem stojí Marie, je malování velikonočních kraslic. Ženy z jihomoravské Strážnice, které každé jaro přijíždí do Kodaně, svým umem a znalostí starodávného řemesla vždy znovu udivují malé i velké. Maluje se speciálními pomůckami a barvami na předem vyfouknutá vajíčka, která si zájemci přinesou. Členové spolku tak mají příležitost si sami vyzkoušet náročnost tradiční techniky malování voskem.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012