Český výtvarník ve Švédsku

Spektrum exilu je značně široké. Zahrnuje celý svět, časově je též bez omezení. O zmapování evropských exilových výtvarníků let 1970-84 se pokusila Genevieve Bénamon svou publikací „Sensibilités contemporaines"; zahrnuje sedmdesát umělců, jedním z nich je Jaromír Brabenec ze Švédska. Též Jiří Kolář v Paříži soustředil okolo sebe část této výtvarné obce. Dnes prezentují tyto exilové umělce Česká centra v zahraničí. Ředitel Správy českých center, ing. Jan Bondy, píše (České Listy 1/2004): Krajané, kteří se dokázali v zahraničí prosadit a získat kredit v novém prostředí, jsou našimi přirozenými i nejlepšími partnery v rozvíjení dialogu mezi Českou republikou a zahraniční veřejností. Osobnost i umělecká tvorba Jaromíra Brabence tato kritéria naplňují."
V souvislosti s projektem „Prezentace českých krajanů ve Švédsku" byla otevřena v Českém centru ve Stockholmu v prosinci 2003 a lednu 2004 retrospektivní výstava 35 + 35 Jaromíra Brabence, (narozen 1934 v Horních Počernicích). Shrnul v ní práci z období 1968 až 2003, první polovinu života prožitou v Československu a druhou ve Švédsku. Nejstarší vystavené dílo je olej „Švédský kříž" z roku 1968 a poslední je „Desdemona" z roku 2003, objekt je z nerezové roury upravený výbuchem.
Příznačným rysem veškeré práce Jaromíra Brabence je snaha a čistota výrazu i technického provedení. To dokládá i jeho členství v Klubu konkretistů v Praze. Výstava této skupiny proběhla v Českém centru ve Stockholmu v roce 2000.
Monumentální práce Jaromíra Brabence odrážejí situaci dnešních dnů, typickým příkladem je „Jugoslávská tragédie" (v majetku GVU Ostrava) nebo „Pocta nejmenovaným" (obětem režimu), objekt umístěný v parku Milady Horákové v Ostravě. Švédský objekt „Cercueil" umístěný ve vstupní části výstaviště v Sollentuna ve Švédsku je konstruktivně čistě řešený. Podobné jsou i jeho práce komorního rázu – poetické, hravé, barevně čisté. Vynikající je Brabencova technika smaltu, používaná většinou pro exteriérové realizace. Zde patří ke švédské špičce.
Pronikl profesionálně do tajů různých výtvarných technik (malba, grafika-linořez, lept, serigrafie, litografie, ruční papír, skleněné vitráže, bronz, objekty z kovu, plastu a další), které zvládl jak teoreticky, ale i prakticky je využil v nepřeberném množství svých prací i jako oblíbený pedagog. Jeho díla zdobí nejen soukromá obydlí, ale jsou reprezentována v mnoha galeriích, muzeích a veřejných prostorách.
-DB-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad