ČSÚZ - Předsedové Československého ústavu zahraničního Československý ústav zahraniční Předsedové Československého ústavu zahraničního

V minulosti jsme věnovali pozornost prvnímu historickému předsedovi Československého ústavu zahraničního, JUDr. Janu Auerhanovi. Uveřejnili jsme také rozhovor se současným předsedou, panem Jaromírem Šlápotou (obojí vyšlo v únorovém čísle Českého dialogu v roce 2003). V tomto čísle bychom rádi připomněli další významné vůdčí osobnosti Československého ústavu zahraničního.
Významným předsedou ČSÚZ byl např. Věnceslav Švihovský (1875 až 1957). Narodil se v Hlinsku ve Volyni a od mládí se pohyboval mezi Čechy a Slováky na Ukrajině a i když se původně vyučil zahradníkem, později studoval žurnalistiku a práva. Část studia strávil ve Francii. V Paříži se seznámil s dr. Edvardem Benešem a jeho budoucí ženou Hanou. V Kyjevě v roce 1911 začal vydávat české noviny a tiskl české knihy. Nadchla ho Masarykova myšlenka vytvoření samostatného a svobodného státu. Aktivně pracoval v českých spolcích na Ukrajině a v okamžiku vzniku Československa odešel do Prahy. Již pouhý rok po vzniku Československého ústavu zahraničního, tedy v roce 1929, se zapojil do činnosti výboru a stal se místopředsedou. To byl jeden z důvodů, proč se po druhé světové válce, kdy byla činnost ústavu obnovena, stal předsedou ve volbách na první řádné valné hromadě v roce 1946. Čekal ho nelehký úkol, řízení reemigrace. V té době se do Československa vracelo na 220000 krajanů z různých koutů světa. Po únoru 1948 byl donucen odejít z vedení ČSÚZ a o devět let později umírá. Od roku 1998 je čestným členem Československého ústavu zahraničního – in memoriam.
Miloš Václav Kratochvíl (1904 až 1988) je širší veřejnosti známý především jako historik a prozaik, navíc byl profesorem na Filmové akademii múzických umění v Praze. Ve svých pětasedmdesáti letech se rozhodl věnovat se ve svém životě něčemu novému a vstoupil do Československého ústavu zahraničního. Později, tedy v roce 1985, se stal předsedou. Jemu ústav vděčí za postupné se odpoutávání od státní moci, resp. od přímého řízení státem. Cítil potřebu usilovat o prosazení nepolitického principu. Přestože se nedožil toho okamžiku, protože v roce 1988 umírá, jeho činnost byla korunována úspěchem a roku 1989, již 1. září se Československý ústav zahraničí oddělil od Ministerstva zahraničních věcí tím, že znovu získal status občanského sdružení. I Miloš Václav Kratochvíl se stal posmrtně čestným členem Československého ústavu zahraničního.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad